fbpx

Ojcostwo? Tylko z kodem DNA

Twierdzisz, że jesteś ojcem? Udowodnij!

Rząd stara się rozprawić się z fałszywymi deklaracjami ojcostwa poprzez zmianę prawa po tym, jak pojawiły się sprawy obywateli UE, którzy twierdzą, że dzieci urodzone przez matki imigrantki są ich własnymi.

Taka deklaracja w formie oświadczenia przyznaje matce i dziecku większe prawa i świadczenia.

Proponowana poprawka dawałaby urzędnikowi okręgowemu prawo do wezwania do wykonania testów DNA w celu udowodnienia pochodzenia, gdyby sprawa wydawała się podejrzana.

W czerwcu Cyprus Mail informował o mieszkańcu Niemiec, który uznał za własne czworo dzieci trzech różnych kobiet, z których wszystkie ubiegały się o azyl na Cyprze, Phileleftheros mężczyzna ze szwedzkim paszportem otrzymał 5 000 euro za fałszywe twierdzenie, że dziecko migrantki na Cyprze jest jego.

Do tej pory policja zbadała osiem takich spraw, z których cztery trafiły do ​​sądu.

Minister spraw wewnętrznych powiedział, że policja informowała o 31 takich przypadkach w ciągu trzech miesięcy. We wszystkich przypadkach matki są pochodzenia afrykańskiego, podczas gdy w większości przypadków deklarowani ojcowie są Grekami cypryjskimi, podczas gdy inni byli po prostu obywatelami UE.

Proponowane poprawki wzbudziły jednak zaniepokojenie danymi osobowymi i osłabieniem praw człowieka. Dążąc do uchwalenia poprawek, MSW zwróciło się o opinię do prokuratora generalnego.

Minister spraw wewnętrznych Nicos Nouris skrytykował wcześniej widoczną słabość obecnego ustawodawstwa w zakresie radzenia sobie z takim zjawiskiem, ponieważ do 2015 r. wymagane było przeprowadzenie testów DNA w celu udowodnienia pochodzenia dziecka. Kryterium to zostało jednak odrzucone, ponieważ uznano je za niezgodne z prawem ze względu na obawy związane z prawami człowieka.

Nouris powiedział, że przygotowywane jest nowe ustawodawstwo, aby poradzić sobie z problemem, i że wydano nakazy, aby nie wydawać aktów urodzenia, jeśli istnieją wątpliwości co do pochodzenia, podczas gdy nowe ustawodawstwo jest przygotowywane.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!