Ojciec Jerzy Kraj opuści Cypr

Ojciec Jerzy Kraj, polski franciszkanin, 8 grudnia 2022 roku przestanie być wikariuszem patriarszym Cypru.

Wikariat Cypru jest jednym z sześciu wikariatów łacińskiego patriarchatu Jerozolimy. Pozostałe to wikariaty: Izraela, Palestyny, Jordanii, dla katolików języka hebrajskiego oraz dla migrantów i osób ubiegających się o azyl.

Ojciec Jerzy Kraj był wikariuszem Cypru od 2013 r. Wcześniej wykładał teologię moralną w seminarium franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej w Jerozolimie (w latach 1996-2002 był jego rektorem), był gwardianem klasztorów: Biczowania, Najświętszego Zbawiciela w Jerozolimie, św. Katarzyny w Betlejem przy bazylice Narodzenia Pańskiego i dyrektorem Chrześcijańskiego Centrum Informacyjnego w Jerozolimie.

Ojciec Jerzy był oficjalnym komentatorem podczas 91 pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Ziemi Świętej w 2000, współpracuje z redakcją polską Radia Watykańskiego oraz redakcją programów katolickich Telewizji Polskiej. Był felietonistą Radia Maryja i Telewizji Trwam, przekazując informacje z Jerozolimy, głównie o mieszkającej tam mniejszości chrześcijańskiej.

Franciszkanin publikuje na łamach kwartalnika Ziemia Święta. Czasopismo ilustrowane jest też zdjęciami autorstwa o. Kraja.

Jednym z jego największych sukcesów jako wikariusza była organizacja pielgrzymki na Cypr Papieża Franciszka w ubiegłym roku.

Jego następca, 51-letni o. Bruno Varriano jest Brazylijczykiem (dotychczasowy rektor bazyliki Zwiastowania w Nazarecie) z wykształcenia i praktyki jest psychologiem klinicznym.

Ojciec Jerzy bardzo blisko współpracuje z Polonią mieszkającą na Cyprze, odprawia także msze w naszym ojczystym języku.

W chwili obecnej nie znamy dalszych planów ojca Jerzego.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading