Odszkodowanie za wykorzystanie zdjęć

Sąd nakazał wypłatę 19500€ odszkodowania za wykorzystanie przez aquapark rodzinnych zdjęć w reklamie

Wielu z naszych czytelników było zapewne w którymś z cypryjskich parków wodnych. Jeden z nich został zobowiązany do wypłaty 19500€ odszkodowania rodzinie, której zdjęcia z pobytu zostały wykorzystane przez aquapark w celach reklamowych.

Rodzice i dwójka ich małoletnich dzieci zostali nieświadomie sfotografowani podczas zabawy na zjeżdżalni, a ich zdjęcie było szeroko wykorzystywane w celach promocyjnych firmy.

W związku z tym w 2015 roku Sąd I Instancji zasądził odszkodowanie na rzecz powodów za naruszenie przez spółkę zarządzającą prawa do poszanowania życia prywatnego.

Spółka zarządzająca parkiem odwołała się od decyzji sądu I instancji, a jednocześnie prawnik rodziny Christakis Christakis złożył kontrapelację, uznając wysokość odszkodowania za niewystarczającą.

Stanowisko spółki na rozprawie było takie, że w dniu, w którym rodzina odwiedzała park wodny, przy wejściu znajdowały się ostrzeżenia oraz warunki wstępu, informujące o robieniu zdjęć w celach reklamy i promocji parku wodnego oraz o tym, że nie przysługuje żadne roszczenie wobec spółki za wykorzystanie zrobionych zdjęć. Dodatkowo firma twierdziła, że fotograf robiący zdjęcia poprosił członków rodziny o uśmiech i za ich wiedzą zrobił im wykorzystane później zdjęcia.

Sąd Najwyższy odrzucił apelację i wyrok stał się prawomocny – firma ma, po 9. latach, wypłacić należne odszkodowanie…

Jeżeli więc Wasze zdjęcia z parku wodnego lub innej atrakcji były wykorzystane gdzieś w celach promocyjnych składajcie pozew do sądu. Trzeba jednak przyznać, że cypryjskie sądy bardzo rzadko zajmują się takimi sprawami i ich wynik nie jest do końca przewidywalny.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!