fbpx
EnglishGermanGreekPolishRussian
 • Limassol 11'C ☁
 • Nicosia 7'C 🌥
 • Larnaca 10'C ☁
 • Ayia Napa 11'C ☁
 • Paphos 12'C ☁
 • Limassol 11'C ☁
 • Nicosia 7'C 🌥
 • Larnaca 10'C ☁
 • Ayia Napa 11'C ☁
 • Paphos 12'C ☁

Kiedy należy się odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print
Odwołane loty? Opóźnienie samolotu? Nie załamuj się, tylko zobacz, jak sprawnie działać.

Dostępnych jest kilka form zadośćuczynienia i to podróżny może wybrać tę dla siebie najlepszą:

 1. Rekompensata związana bezpośrednio z podróżą

Opcja 1: zwrot kosztów. Pierwsza możliwość to zwrot kosztów biletów lotniczych w ciągu 7 dni – za całość lub część podróży, tej która nie doszła do skutku, ale także tej, która się odbyła, ale okazała się już dla Ciebie bezcelowa wraz z (jeśli to zasadne) jak najwcześniejszym lotem powrotnym do miejsca, skąd zacząłeś podróż.

Opcja 2: zmiana planu podróży w dwóch wariantach. W grę wchodzi także inny plan podróży, czyli lot w to samo miejsce, na jak najbardziej podobnych warunkach, jak najszybciej będzie to możliwe. Kolejnym rozwiązaniem jest odtworzenie wyjazdu, tylko w późniejszym wolnym i zaakceptowanym przez Ciebie terminie.

[bar id=”26960″]

2. Obowiązek opieki nad pasażerami

W przypadku opóźnienia lotu, już od 2 godzin przy krótszych lotach pasażerom przysługują:

 • bezpłatne posiłki i napoje – proporcjonalnie do czasu oczekiwania, czyli im dłużej czekasz, tym więcej; to linie lotnicze powinny wyjść z taką propozycją do pasażerów, ale w praktyce zdarza się różnie, więc warto gromadzić rachunki, by później mieć podstawę do zwrotu kosztów;
 • nocleg w hotelu – gdy to konieczne, a więc jeśli oczekujesz na swoje połączenie co najmniej dobę. Tutaj wiele zależy od polityki linii lotniczych i tego, co są w stanie pasażerowi w danym momencie zaoferować. Niektóre oferują pasażerom nocleg na hotelu w pobliżu lub na terenie lotniska, czasem jednak trzeba zapłacić samemu i później domagać się rekompensaty;
 • transport na trasie lotnisko-hotel – gdy musisz tam nocować z powodu komplikacji z połączeniem lotniczym,
 • możliwość komunikowania się – przewoźnik powinien zapewnić m.in. dwa połączenia z wybranymi osobami, oczywiście bezkosztowo,
 • informacji – masz prawo oczekiwać od linii lotniczych kompletu wiadomości o: rozwoju bieżącej sytuacji, przysługujących Ci prawach i stosownych procedurach.

! Dodatkowa wskazówka: Linie lotnicze mają obowiązek zaopiekować się Tobą. Jeśli jednak nie wykażą dobrej woli, zachowaj wszystkie poniesione rachunki za jedzenie i napoje, aby załączyć je do reklamacji. Będą one podstawą do ubiegania się od linii lotniczych o zwrot kosztów. Optymalnie będzie, jeśli udokumentujesz też ignorowanie potrzeb podróżnych przez przewoźnika np. korespondencją mailową.

[bar group=”837″]

3. Rozwiązanie umowy z przewoźnikiem

Jeśli oczekiwanie na Twój lot przekroczy 5 godzin możesz zrezygnować z umowy z przewoźnikiem i domagać się zwrotu kosztów biletu, a także zapewnienia jak najszybszego powrotu, gdy dotarłeś/dotarłaś na miejsce zbyt późno, by zrealizować swoje plany.

Wysokość odszkodowania zależy przede wszystkim od długości lotu. W przypadku lotów z Polski na Cypr linie lotnicze wypłacają średnio 415€. Przewoźnik może wypłacić sumę o połowę mniejszą, gdy zaproponuje inny lot, w którym czas przybycia do miejsca docelowego nie różni się od pierwotnie zakładanego o określony czas. Odszkodowanie otrzymasz w formie pieniężnej, chyba że pisemnie zgodzisz się na inną formę rekompensaty, na przykład bony podróżne.

Jak uzyskać odszkodowanie przeczytacie tutaj >>>

[bar id=”26022″]

Źródło tekstu: www.skyscanner.pl

Zostaw swój komentarz:

Zaplanuj swoją podróż

Zobacz także:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.


Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie: