fbpx

Odsłonięto popiersie polskiego papieża w Nikozji

Z inicjatywy Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Republice Cypryjskiej, 16 października 2020 roku, dokładnie w 42. rocznicę wybrania Kardynała Wojtyły głową Kościoła rzymskokatolickiego, odsłonięto pomnik Św. Jana Pawła II.

Popiersie znajduje się w ogrodzie Nuncjatury Apostolskiej przy kościele Świętego Krzyża w Nikozji i jest dostępne dla zwiedzających.

Zobaczcie nasz reportaż z uroczystości:


Uroczystość odsłonięcia popiersia poprzedziła Msza Święta w intencji św. Jana Pawła II koncelebrowana przez Ojca Jerzego, w której udział wzięła Ambasador RP w Nikozji oraz zaproszeni goście. We Mszy uczestniczyli również przedstawiciele Kościoła na Cyprze (cała msza dostępna jest na naszym kanale YouTube tutaj)

Po Mszy, Ambasador RP, Irena Lichterowicz – Augustyn, która niejednokrotnie miała przyjemność spotkać Jana Pawła II, przypomniała jaki wpływ na przemiany demokratyczne w Polsce, oraz wydarzenia w Europie Środkowej i Wschodniej w latach 80. i 90.  ubiegłego wieku, miał wybór Wojtyły na Papieża. 

Na tablicy upamiętniającej stulecie urodzin Jana Pawła II znajduje się napis:

BUDUJCIE MOSTY, NIE MURY…
ŚW. JAN PAWEŁ II
PAPIEŻ 1978-2005
W 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły (1920-2020)
wielkiego Polaka, który obudził
ducha wolności i solidarności
w zniewolonych narodach Europy Środkowej i Wschodniej

Przekaz ten nawiązuje do nadziei  zakończenia konfliktu na Cyprze. Nikozja przedzielona murem, jest ostatnią podzieloną stolicą świata. Mur ten sąsiaduje z Nuncjaturą Apostolską. 


Jan Paweł II został kanonizowany w roku 2014, w obecności Benedykta XVI, który zaszczycił swą obecnością w Kościele Świętego Krzyża w Nikozji w lipcu 2010 roku. Tablica upamiętniające to wydarzenie znajduje się tuż przy wejściu do świątyni. 

Popiersie zostało sfinansowane przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Ambasadę RP w Nikozji, przy wsparciu Franciszkańskiego Klasztoru Krzyża Świętego.

Całość uroczystości odsłonięcia popiersia (wersja oryginalna) znajdziecie na naszym kanale na YouTube tutaj.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!