Odradzają nam głosowanie na Cyprze?

Rządowa platforma do rejestracji na wybory odradza nam głosowanie na Cyprze? Tak wynika z publikowanego komunikatu.

Do głosowania na Cyprze, zgodnie ze stanem z godziny 13:00, zarejestrowały się 1564 osoby. Mowa oczywiście jedynie o osobach, które zgłosiły chęć zagłosowania poprzez internetową platformę e-wybory. Ile osób zapisało się na głosowanie w innym trybie (telefonicznie, mailowo czy listownie) tego nie jesteśmy w stanie w chwili obecnej ustalić.

W sumie, do głosowania poza granicami Polski, zapisało się już ponad 420 tysięcy osób (w 2019 roku było to 350 tysięcy).

Po wybraniu komisji wyborczej na Cyprze, platforma sugeruje nam wybranie innej komisji wyborczej, gdyż w tej w Nikozji zarejestrowała się już bardzo duża ilość osób chcących zagłosować. Niestety, trudno jest szukać innej komisji na Cyprze, gdyż to właśnie jedynie w Nikozji możemy oddać swój głos.

Już wcześniej, nawet kilka lat temu, organizacje polonijne sugerowały uruchomienie kolejnego punktu wyborczego na przykład w Limassol. W końcu w tym mieście mamy polski konsulat honorowy i mogłoby się wydawać, że uruchomienie komisji to żaden problem.


To jak mamy zrozumieć „rekomendacje” wyboru innej komisji? Mamy wybrać komisję w Grecji czy może w Turcji albo w Izraelu?

Pewne jest jedno, że zapisane w chwili obecnej 1564 osoby to nie koniec, gdyż z cała pewnością będzie wiele osób, które nie muszą się rejestrować – posiadają zaświadczenia z gmin o prawie do głosowania.

Komisja będzie miała w tym roku naprawdę wiele pracy. I tylko 24. godziny na to aby prawidłowo policzyć wszystkie głosy. Jeżeli komisja nie zdąży przesłać protokołów w wyznaczonym czasie, cypryjskie głosy Polaków przepadną.

I to nie tylko te wyborcze głosy ale także referendalne…

Rejestracji można dokonać jeszcze przez dwa dni: do 10 października 2023 roku poprzez stronę e-wybory (tutaj).

Osoby, które w czasie głosowania będą na wakacjach na Cyprze i chcą brać udział w wyborach powinny pobrać z dowolnej gminy w Polsce zaświadczenie o prawie do głosowania i z nim zgłosić się do komisji wyborczej.

Przypominamy, że organizowane są specjalne autobusy, które dowiozą chętnych na głosowanie w Nikozji. Szczegóły można znaleźć tutaj.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading