fbpx

Odra dotarła na Cypr

Cypr jest atakowany nie tylko przez szalejącą grypę na którą zmarło już kilkadziesiąt osób, w ubiegłym roku zanotowano także w sumie 14 przypadków równie niebezpiecznej choroby – odry.

Niestety, jak wskazują farmaceuci, na Cyprze coraz mniej osób poddaje się szczepieniom. Według ankiety ministerstwa zdrowia z 2015 r. głównymi usprawiedliwieniami zgłaszanymi przez rodziców na brak szczepienia dzieci były “choroba dziecka” (67%), “brak szczepionki w aptece” (9,8%), “brak czasu” (7,6%) “nie interesuje się szczepieniami” (6,5%), “ograniczone informacje” (3,3%) i “inne powody” (8,7%). 

Objawy odry występują po 10-12 dniach od zakażenia i często mylone są ze zwykłym przeziębieniem a są to: gorączka, katar, ból gardła, kaszel – zazwyczaj męczący i suchy, zaczerwienienie oczu i światłowstręt, twarz chorego dziecka wygląda jak po długotrwałym płaczu. Jeden chory może zarazić nawet 20 osób (dla porównania w przypadku grypy do zarażenia dojdzie u około 3 osób).

Leczenie odry jest bardzo trudne – nie ma skutecznych leków przeciwwirusowych. Zdaniem specjalistów jedynym skutecznym sposobem jest szczepienie.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!