fbpx

Od jutra obowiązkowy SafePass

Od poniedziałku, 10 maja, na żądanie służb mundurowych należy okazać tak zwany SafePass, aby uzyskać pozwolenie na wejście do niektórych miejsc i obiektów

Jako Safepass, należey okazać jeden z trzech dokumentów: zaświadczenie o szczepieniu z co najmniej jedną dawką, pod warunkiem, że minęły trzy tygodnie od jej podania, dowód, że przechorowano wirusa w ciągu sześciu miesięcy lub wynik testu wykonany w ciągu ostatnich 72 godzin.

Ministerstwo poinformowało, że można korzystać z karty wydanej w ośrodkach szczepień, w których otrzymali szczepionkę natomiast jako dowód “przechorowania” wirusa, ludzie można okazać wiadomość tekstową wysłaną przez ministerstwo telefon. Trzecią opcją jest okazanie negatywnego wyniku PCR lub szybkiego testu antygenowego wykonanego w ciągu ostatnich 72 godzin (jeśli na przykład test został przeprowadzony w niedzielę o godzinie 10:00, będzie ważny do godziny 10:00 w środę) – akceptowany będzie zarówno wydany przez punkt testowy dokument a także wiadomość tekstowa wysłana przez jednostkę testującą.


Testy wykonanych przeciwciał i autotestów nie są akceptowane.


Safepass będzie potrzebny do wejścia do obiektów hotelowych, miejsc kultu religijnego, teatrów zewnętrznych i wewnętrznych, kin i miejsc widowiskowych, centrów handlowych i domów towarowych, siłowni, szkół tańca i na podobne zajęcia dodatkowe, domów opieki i innych podobne obiekty, na zgromadzenia wyborcze w teatrach, amfiteatrach, obiektach gościnnych i domach, na konferencje i targi, kasyna a także na wesela, pogrzeby i chrzciny.

Safepass nie jest potrzebny, aby wejść do salonów fryzjerskich, kosmetyczek, banków, supermarketów, piekarni, rzeźni, sklepów rybnych, targów owocowych, sklepów ogólnospożywczych, aptek, rynków miejskich, usług publicznych i prywatnych, punktów bukmacherskich, na plaże, na tereny piknikowe na świeżym powietrzu, i ogrodów zoologicznych.

Tylko policjanci lub upoważnieni urzędnicy państwowi mogą sprawdzić, czy dana osoba posiada ważne Safepass. Właściciele firm lub menedżerowie nie są odpowiedzialni za Safepass i ludzie nie są zobowiązani do przedstawiania ich osobom nieupoważnionym.

Ministerstwo wyjaśniło, że pozytywny przypadek Covid to osoba zdiagnozowana za pomocą testów PCR lub testów antygenowych przeprowadzonych przez upoważnione laboratoria. Sprawa musiała zostać zgłoszona jednostce epidemiologicznej ministerstwa zdrowia w rozsądnym terminie od dnia otrzymania wyniku. Przypadki zgłoszone do jednostki są śledzone i zwalniane na podstawie protokołu albo przez lekarza rodzinnego, albo przez jednostkę, jeśli nie ma lekarza ogólnego. Osoby zarejestrowane przez jednostkę jako sprawy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy otrzymają wiadomość tekstową o zwolnieniu do niedzieli, niezależnie od tego, czy już ją otrzymały.
Tekst będzie określał, jak długo będzie ważny i może być przedstawiony w razie potrzeby. SMS-y do osób niepełnoletnich i starszych, które nie posiadają telefonów komórkowych, będą wysyłane do rodziców lub opiekunów

Osoby, które uzyskały wynik pozytywny i zostały zwolnione, ale nie otrzymały wiadomości tekstowej, powinny jak najszybciej wypełnić formularz (znajduje się tutaj) i wysłać go na adres [email protected] .


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!