fbpx

Od jakiej kwoty mogę płacić kartą na Cyprze?

Jeden z naszych stałych czytelników, Ryszard, zwrócił naszą uwagę na dziwną praktykę niektórych cypryjskich sklepów – płatności kartą płatniczą są dozwolone powyżej z góry ustalonej kwoty. W przypadku naszego czytelnika nie pozwolono mu zapłacić kartą za paczkę papierosów – zdaniem sprzedawcy minimalna kwota zakupów przy płatności kartą to 10€!

Postanowiliśmy sprawdzić czy jest to zgodne z obowiązującymi przepisami – skontaktowaliśmy z największym operatorem płatności kartami płatniczymi na Cyprze – firmą JCC.

Jak udało nam się ustalić, terminale płatnicze w sklepach są przystosowane do przyjmowania płatności każdej kwoty do 50000€. Codziennie sprzedawcy płacą prowizję za płatności kartą za jej obsługę w wysokości od 1,6 do 2,0% (jest to uzależnione od rodzaju karty płatniczej). Nie ma więc znaczenia czy przyjmowana płatność wyniesie 1€ czy 20€ – prowizja rozliczana jest od wszystkich transakcji dziennych. Zdaniem JCC sprzedawca nie może odmówić przyjęcia karty płatniczej do z góry określonej kwoty. 13. stycznia 2018 roku Cypr przyjął dyrektywę Unii Europejskiej 2015/2366 z dnia 25 listopada 2015 r. w sprawie usług płatniczych w ramach rynku wewnętrznego (przepisy opublikowano w Dzienniku Ustaw Republiki Cypryjskiej (Cyprus Gazzete) nr 4649 i 4690) w której wyraźnie napisano, że punkty sprzedaży nie mogą ustalać minimalnych kwot przy płatności kartami płatniczymi.

Sprzedawca nie może ustalić limitu transakcji bezgotówkowej. To są wymagania organizacji płatniczych, one ustalają zasady w umowach z detalistami. Jest w nich wymaganie, że detalista nie będzie określał minimalnej kwoty transakcji. Byłoby to dyskryminowanie płatności kartą – twierdzi Zbigniew Wiśniewski, wiceprezes Fundacji Polska Bezgotówkowa – Chyba że istnieje informacja, że poniżej jakiejś kwoty nic nie można kupić, obojętnie od sposobu płatności.

Co zrobić gdy spotkacie się z taką sytuacją? JCC twierdzi, że należy złożyć skargę na sprzedawcę. Można to zrobić telefonicznie (22 868000), mailowo ([email protected]), faxem (22 868111) lub listownie na adres: JCC, Stadiou 1, 2571 Nisou, PO Box 21043, 1500 Nicosia. Firma przeprowadzi śledztwo w tej sprawie i może ukarać użytkownika terminala karą finansową lub nawet zabrać mu swój terminal płatniczy. Dobrze by było gdybyście zrobili i przesłali do JCC zdjęcie wiszącej informacji, że płatności kartą przyjmowane są powyżej określonej kwoty.

Piszcie do nas z kolejnymi problemami – postaramy się je dla Was rozwiązywać.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!