fbpx

Obywatelstwo Cypru – co, jak, gdzie…

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Cypryjskie obywatelstwo – czy jest potrzebne?

Z jednej strony przydaje się. Dzięki niemu będziecie mogli posługiwać się takimi samymi dokumentami jak Cypryjczycy. Dla osób, które mieszkają tu już jakiś czas będzie to wygodne. Nie trzeba będzie z każdą sprawą jeździć do Ambasady w Nikozji, łatwiej zdobędziecie kredyt w banku… Dowód osobisty wyrobicie w punkcie obsługi mieszkańca. Jednym zdaniem – w myśl cypryjskiego prawa będziecie Cypryjczykami. Co jest ważne – możecie posiadać równolegle dwa dowody osobiste, dwa paszporty , dwa obywatelstwa Polski i Cypru.

Co zrobić?

Aby złożyć wniosek musicie spełnić podstawowy warunek – musicie mieszkać legalnie na Cyprze od minimum 7 lat (lub jeśli Wasi rodzice lub dzieci są Cypryjczykami od 5 lat) w tym nieprzerwanie 12. miesięcy przed złożeniem wniosku.

Aby złożyć wniosek o cypryjskie obywatelstwo musicie skompletować odpowiednie dokumenty:

  • świadectwo urodzenia
  • świadectwo niekaralności (z cypryjskiej policji)
  • świadectwo ślubu
  • kopię ogłoszeń prasowych (z dwóch kolejnych wydań), że złożyliście wniosek o obywatelstwo
  • dwa zdjęcia paszportowe
  • dowód wpłaty 500€


Teoretycznie do wniosku powinna być dołączona kserokopia paszportu w celu weryfikacji Waszych przylotów i odlotów na Cypr, ale jak udało nam się ustalić nie ma takiego obowiązku od czasu gdy możemy podróżować po okazaniu dowodu osobistego.

Musicie także wypełnić wniosek o nadanie obywatelstwa. Wspomniany wniosek pobierzecie tutaj należy go następnie zarejestrować we właściwym sądzie rejonowym – przed sędzią należy złożyć podpis pod dokumentem.Wszystkie dokumenty muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego (może być polski lub cypryjski) a następnie poświadczone przez Ambasadę RP w Nikozji.

Aby Wasz wniosek został rozpatrzony musicie posiadać trzech “poręczycieli” Cypryjczyków. Te trzy osoby, muszą się podpisać na ostatniej stronie wniosku, że Was znają osobiście i poświadczają, że jesteście osobami godnymi zaufania i o dobrym charakterze (dosłownie przetłumaczone z wniosku).

A gdzie złożyć wniosek o cypryjskie obywatelstwo?


Dokumenty przyjmowane są w każdym ratuszu miejskim i taką formę składania wniosku zalecamy (w przypadku jakichkolwiek błędów zostaniecie poinformowani na miejscu), ale możecie je także wysłać do Civil Registry and Migration Department, PO Box 25196, 1307 Nicosia. Biuro departamentu znajduje się w Nikozji (zobaczcie na mapie powyżej).


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!