fbpx

Obowiązkowa kwarantanna dla wszystkich podróżnych

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Wszyscy pasażerowie z krajów kategorii A i B przybywający na Cypr muszą samodzielnie izolować się przez 72 godziny i poddać się testowi PCR w ciągu 72 godzin po odbytej kwarantannie.

Cypryjski rząd zapowiedział, że nadal będą wykonywane losowe testy na lotniskach. Do tej pory w krajach kategorii A nie nakładano żadnych ograniczeń. Wszyscy pasażerowie, niezależnie od kraju wylotu, muszą wypełnić CyprusFlightPass.

Zmiana następuje od soboty 6 lutego. Koszt testu PCR wykonanego po 72 godzinach od przyjazdu ponosi pasażer.

W decyzji uwzględniono międzynarodowe dane dotyczące zwiększonej zaraźliwości i agresywnego rozprzestrzeniania się nowych wariantów wirusa SARS-CoV-2, ale także poważne obawy wywołane na poziomie europejskim ich wykryciem w kilku państwach członkowskich UE.

Dzisiejsza decyzja wzmacnia wysiłki Ministerstwa Zdrowia, zgodnie z zaleceniami ECDC, mające na celu kontrolowanie rozprzestrzeniania się nowych szczepów w społeczności, do czasu naukowej oceny skutków mutacji wirusa – czytamy w oświadczeniu.

Przypomnijmy, że od 16 stycznia do odwołania (prawdopodobnie od końca lutego 2021 roku) kraje zostały sklasyfikowane następująco:

  • Kategoria A: Australia, Nowa Zelandia, Singapur, Tajlandia
  • Kategoria B: Niemcy, Grecja, Finlandia, Islandia, Norwegia, Japonia, Chiny (łącznie z Hongkongiem i Makau), Korea Południowa, Rwanda
  • Kategoria C: pozostałe kraje nie ujęte jako sklasyfikowane w kategorii A lub B (w tym miedzy innymi Polska)

Przyjazdy z krajów kategorii C są dozwolone tylko dla określonych kategorii obywateli (głównie Cypryjczyków i mieszkańców Cypru), którzy mają możliwość wyboru, czy przejść test Covid-19 po przyjeździe na Cypr, czy mieć przy sobie negatywny certyfikat testu RT-PCR nie starszy niż 72 godziny. Osoby przybywające z krajów kategorii C muszą również izolować się przez 14 dni po przyjeździe. Są również zobowiązani do wykonania testu na koronawirusa PCR na 48 godzin przed upływem czasu ich samoizolacji.

Okazuje się więc, ze huczne zapowiedzi Ministra Komunikacji o zmianach klasyfikacji krajów spełzły na niczym – nie wyraził na nie cypryjski rząd.

Musimy przypomnieć, że już w grudniu zapowiadano wprowadzenie zmian w klasyfikacji krajów od 15. stycznia 2021 roku a następnie przesunięto ten termin na 1. lutego, a teraz odsunięto go teoretycznie na 1. marca.

Z praktyki jednak wiadomo, że nic nie wiadomo…


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!