Obostrzenia pod choinkę

Nowe „świąteczne” środki ogłoszone przez Ministra Zdrowia obowiązują od 22 grudnia

Minister Zdrowia, Michalis Hadjipandela, zapowiedział nowe środki przyjęte przez Radę Ministrów w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa w okresie świąt Bożego Narodzenia.


Rząd zrobił specjalny, świąteczny „prezent” dla mieszkańców i turystów.


Najnowsze decyzje Rządu w sprawie zapobiegania rozprzestrzenianiu się Covid-19 zostały podane we wtorek. Dotyczą sześciu spraw.

 1. Ponowne otwarcie szkół po przerwie świątecznej nastąpi w dniu 10 stycznia. Po powrocie do szkół wszyscy uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy muszą przedstawiać negatywny wynik testu( PCR co 72 godziny, rapid co 48 godziny)
 2. Środki podjęte poprzednio mają obowiązywać do dnia 15 stycznia 2022 r.
 3. Od 22 grudnia 2021 r. wszyscy zatrudnieni, którzy ukończyli program szczepień przeciwko Covid-19 lub posiadają świadectwo choroby (trwające 180 dni) są zobowiązani do przedstawienia negatywnego testu laboratoryjnego PCR lub szybkiego testu antygenowego co 7 dni w swoich miejscach pracy. 
  Pracownicy, którzy otrzymali dawkę przypominającą / trzecią dawkę szczepionki, są z tego obowiązku zwolnieni
 4. Od 22 grudnia 2021 r. wszystkim obywatelom zamierzającym spędzić święta w gronie rodziny i przyjaciół, przed wizytą w domach czy w oczekiwaniu na gości,  zaleca się wykonanie szybkiego testu antygenowego.  
  Osoby, które otrzymały co najmniej dwie dawki szczepionki, mogą wykonać autotest, natomiast osobom, które nie otrzymały żadnej dawki szczepionki, zaleca się wykonanie szybkiego testu.
  Przypomina się, że w domach dopuszcza się przebywanie maksymalnie 20 osób, w tym stałych mieszkańców i nieletnich.
 5. Następuje skrócenie okresu ważności świadectwa choroby COVID-19 z 6 miesięcy (180 dni) do 3 miesięcy (90 dni) ze skutkiem od dnia 31 stycznia 2022 r.
 6. Od 22 grudnia 2021 r. do 6 stycznia 2022 r., dzieci w wieku 12-17 lat będą mogły korzystać z restauracji (w tym restauracji w centrach handlowych i hoteli), teatrów, amfiteatrów, kin, sal widowiskowych, zamkniętych i plenerowych stadionów, uczestniczyć w weselach i chrzcinach pod warunkiem że posiadają przy sobie ujemny wyniki testu PCR lub szybkiego testu (ważny 72 godziny), pod warunkiem, że towarzyszy im rodzic/opiekun, który ukończył program szczepień.

ZOBACZ TAKZE:
>>> Publiczne punkty testowania >>>

Jak podało Ministerstwo Zdrowia,  wszystkie grupy wiekowe wykazują wzrost wskaźnika szczepień. W ciągu ostatnich 10 dni 8390 osób otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, 11 813 osób otrzymało drugą dawkę szczepionki, a 71 111 osób otrzymało dawkę przypominającą / trzecią dawkę szczepionki.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading