Obniżka VAT przyniosła skutek – ceny spadły

Zdaniem Stowarzyszenia Ochrony Konsumentów obniżka podatku VAT przyniosła skutek

Obniżka podatku VAT na siedem podstawowych towarów doprowadziła do obniżenia cen i została pozytywnie przyjęta przez konsumentów, zwłaszcza rodziny – tak twierdzi Stowarzyszenie Ochrony Konsumentów.

Stowarzyszenie stwierdziło, że środek, który polegał na obniżeniu podatku VAT na chleb, mleko, jajka, żywność dla dzieci, pieluchy dla niemowląt i dorosłych, a także produkty higieniczne dla kobiet, został faktycznie zastosowany na całym Cyprze, co zostało potwierdzone przez kontrole.

W badaniu stwierdzono także, że 25 kategorii produktów odnotowało wzrosty o ponad 1 proc., olej (4,3 proc.), mrożony makaron (5,3 proc.), świeże ryby (10,6 proc.) oraz ryby mrożone (nawet o 37 proc.). Wzrosty odnotowano również w przypadku papieru toaletowego (3,7 proc.), płynów do płukania tkanin (3,3 proc.) i proszków do prania (1,1 proc.).

Stowarzyszenie przedstawia średnią ważoną cenę 250 podstawowych produktów konsumpcyjnych (żywność i inne produkty), w oparciu o ilości i ceny dzienne, po których produkty te były sprzedawane w 400 punktach sprzedaży detalicznej na całym Cyprze w ciągu ostatniego miesiąca. Obserwatoria cen są przygotowywane wyłącznie do celów informacyjnych dla konsumentów.

Należy szczególnie zauważyć, że niektóre produkty objęte obserwatorium mają różnice jakościowe.

Obniżony podatek VAT został wprowadzony na początku maja 2023 r. i ma charakter tymczasowy i będzie obowiązywało od dnia publikacji dekretu do 31 października 2023 roku.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading