Nowy samochód za 2 lata…

Jeżeli myślicie o zakupie nowego samochodu na Cyprze, będziecie musieli na niego poczekać nawet 2 lata.

Ostatnimi czasy promowane są różnego rodzaju dopłaty i dofinansowania do zakupu nowych samochodów elektrycznych lub hybrydowych.

Nawet jeżeli jesteście szczęściarzami i uda Wam się takie dofinansowanie uzyskać, nie spodziewajcie się tego, że szybko usiądziecie za kierownicą nowego pojazdu.

Zgodnie z informacjami zebranymi u cypryjskich dilerów samochodów, na odbiór fabrycznie nowego pojazdu trzeba czekać nawet dwa lata! Co ciekawe, większości banków nie interesuje ten fakt – udzielają kredytu na pojazd i żądają jego spłaty pomimo tego, że własnego samochodu nawet jeszcze nie widzieliście.

Płacić za samochód, którego nie ma? Dobrze, że nie każą płacić ubezpieczenia OC i AC od takiego pojazdu…

Przez dwa lata to ja nawet zapomnę co zamówiłam – powiedziała nam jedna z czytelniczek

I coś w tym faktycznie jest.

Być może właśnie dlatego jest coraz mniej samochodów na rynku wtórnym, a te które jeszcze pozostały mają ceny porównywalne do fabrycznie nowych.

Tylko, że te używane dostajemy od ręki…

Skąd taki długi okres oczekiwania? Winny jest niedobór mikroprocesorów stosowanych w przemyśle motoryzacyjnym, niedobór innych komponentów związany z rozerwaniem łańcuchów dostaw, a także zawirowania produkcyjne i straty wynikające z konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

W chwili obecnej najdłuższy, bo wynoszący aż 22 miesiące czas dostawy ma Volvo V60 Cross Country z silnikiem spalinowym. Na Škodę Enyaq iV poczekamy 18 miesięcy Kię EV7 także 18 miesięcy oczekiwania a Kię Sorento tylko 16 miesięcy.

Na szczęście są także samochody dostępne praktycznie od ręki. Zaledwie 3 miesiące oczekiwania trzeba poświęcić na Mercedesa klasy E coupé, za 4 miesiące odbierzecie Ford S-Max, Jaguar I-Pace, Peugeot e-Rifter czy Teslę Model 3.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!