Nowy port zagraża fokom!

Ekolodzy alarmują, że nowy port rybacki może spowodować wyginięcie mniszki śródziemnomorskiej

Proponowany nowy port hodowli ryb w Pentakomo będzie stanowić zagrożenie dla zagrożonej śródziemnomorskiej foki mniszki – tak twierdzi w komunikacie BirdLife Cyprus.

W komunikacie prasowym organizacja pozarządowa zajmująca się ochroną środowiska wyjaśniła, że ​​wybrzeże Pentakomo jest domem dla foki, która jest „jednym z najrzadszych i najbardziej zagrożonych gatunków na świecie”.

Problem polega na tym, że na tym etapie rozwój został tylko sprawdzony, ale jest przeznaczony do zatwierdzenia, zanim zostanie wyznaczony proponowany obszar chroniony na tym samym wybrzeżu.

To po prostu jest sprzeczne z wszelkimi dobrymi praktykami ochrony przyrody w UE – napisałBirdLife.


W komunikacie prasowym zaproponowano obszar Natura 2000 dla tego obszaru w celu ochrony mniszki śródziemnomorskiej, ponieważ w publikacji naukowej zidentyfikowano ważne miejsca odpoczynku tego gatunku na tym obszarze.

BirdLife Cyprus uważa, że ​​wpływ tego nowego portu na śródziemnomorską fokę mniszkę i proponowany obszar chroniony nie został odpowiednio oceniony, ponieważ przeprowadzono jedynie wstępną kontrolę, w wyniku której stwierdzono, że projekt nie będzie miał znaczącego wpływu na mniszkę.

Organizacja pozarządowa nazwała to „niedopuszczalnym, ponieważ przy braku kompleksowej oceny ekologicznej nie można zagwarantować ponad wszelką wątpliwość, że taki projekt nie będzie miał wpływu na fokę śródziemnomorską, którą jako państwo mamy obowiązek zapewnić dla gatunku który jest na skraju wyginięcia”.

Podkreślając znaczenie gatunku „i jego wyjątkowo niekorzystny stan ochrony”, w komunikacie prasowym wezwano departament rybołówstwa i departament środowiska do niepodejmowania żadnych decyzji w sprawie projektu przed przeprowadzeniem dokładnych badań i zakończeniem procesu wyznaczania obszaru Natura 2000 .

Musimy za wszelką cenę zapewnić ochronę zagrożonej śródziemnomorskiej foki mniszki i jej krytycznego siedliska.
Aby to zrobić, miejsce musi najpierw zostać wyznaczone jako chronione dla gatunku.
Dopiero wtedy należy przeprowadzić pełną ocenę proponowanego projektu i dopiero wtedy, gdy nie stanowi on zagrożenia dla gatunku, należy go zatwierdzić. Nie odwrotnie

Czy władze posłuchają ekologów?


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!