fbpx

Nowe przepisy przy wjeździe do Polski z Cypru

Zaledwie po kilku dniach, rząd postanowił wydać nowe rozporządzenie w sprawie lotów do Polski

Nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii podpisana przez premiera Mateusza Morawieckiego ukazała się w piątek wieczorem w Dzienniku Ustaw. Weszła w życie w sobotę.

Rząd zmienił brzmienie przepisu rozporządzenia, na mocy którego osoby, objęte po wjeździe do Polski 10. dniową kwarantanną, nie mogą jej skrócić, wykonując test na koronawirusa w ciągu 48 godzin. Taką możliwość mają nie wcześniej niż w 7 dni po wjeździe.
W nowym brzmieniu przepisu mowa jest o państwach niebędących w Strefie Schengen lub niebędących państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Dzięki doprecyzowaniu wiadomo, że zaostrzenie zasad nie dotyczy osób przybywających z państw unijnych, które nie są w Schengen, czyli między innymi Cypru.

W związku z tym w przypadku objęcia kwarantanną po przyjeździe z państwa Strefy Schengen lub państwa UE podróżny może się z niej zwolnić na tych samych zasadach, co dotychczas, czyli po wykonaniu w ciągu 48 godzin testu na koronawirusa i uzyskaniu negatywnego wyniku. Test, zwalniający z kwarantanny, może wykonać również jeszcze na lotnisku. Zgodnie z obowiązującymi od końca marca przepisami podróżujących z tych państw z kwarantanny zwalnia również m.in. negatywny wynik testu wykonanego 48 godzin przed wjazdem do Polski.


Z kwarantanny wjazdowej zwolnione są ponadto osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19 szczepionką dopuszczoną w UE (po przyjęciu ostatniej dawki co najmniej 14 dni wcześniej).


Zgodnie z piątkową zmianą od soboty z kwarantanny zwolnione będą także dzieci do 12. roku życia przybywające do Polski zza granicy stanowiącej granicę zewnętrzną UE pod opieką osób zaszczepionych. W przypadku przekraczania granicy wewnętrznej UE dzieci do 12. roku życia z kwarantanny nadal zwalnia też negatywny wynik testu opiekunów wykonany 48 godzin przed wjazdem.

Zgodnie z obowiązującymi od dziś przepisami, z kwarantanny zwalnia test PCR lub szybki test antygenowy wykonany 48. godzin przed lotem, na lotnisku po przylocie lub 48. godzin po wylądowaniu.

Przypominamy, że na Cyprze bezpłatne testy antygenowe są wykonywane w wielu punktach na całej wyspie – ich pełną listę znajdziecie na: https://cypr24.eu/test


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!