Nowe przepisy i procedury dotyczące deklaracji podatkowych na Cyprze

Obowiązek składania deklaracji podatkowych

Do końca 2019 roku osoby fizyczne wykazujące roczny dochód brutto nieprzekraczający €19.500 nie były zobligowane do składania deklaracji podatkowych na Cyprze.
Od początku roku podatkowego 2020 wszystkie osoby fizyczne uzyskujące dochód podlegający opodatkowaniu – bez względu na jego wysokość – będą miały obowiązek złożenia zeznania podatkowego. Wyłączone z obowiązku będą osoby fizyczne, ktore spełnią wskazane przez urząd podatkowy warunki zwolnienia z rozliczenia.  
Z niecierpliwością czekamy na rozporządzenie określające wspomniane wymogi.

Składanie zmienionych zeznań podatkowych

Do tej pory kwestia zmienionego zeznania podatkowego nie była prawnie uregulowana. Teraz, zmienione zeznanie podatkowe można złożyć w ciągu 3 lat od terminu złożenia pierwotnej deklaracji. Zeznania podatkowe, dla których termin składania poprawionego zeznania już minął, będą musiały zostać złożone do 19 lutego 2021 r.

Obliczanie odsetek za zwłokę w płatnościach SPECIAL DEFENCE CONTRIBUTION, podatku od zysku kapitałowego oraz podatku od nieruchomości

Wprowadzono zmiany w sposobie obliczania odsetek za zwłokę w opłatach SPECIAL DEFENCE CONTRIBUTION, podatku od zysków kapitałowych i podatku od nieruchomości.
Odsetki naliczane są teraz miesięcznie – na koniec każdego miesiąca zwłoki – a nie jak do tej pory – codziennie.
Dotyczy to podatków należnych od 1 września 2020 r. lub później.

Zapłać podatki elektronicznie

Od 1 września 2020 r. departament podatkowy pozwala na płatności elektroniczne prawie wszystkich należnych podatków, w tym również zaległych. Można je zapłacić przez portal podatkowy (www. taxportal.mof.gov.cy) lub za pomocą bramki płatności JCC (www.jccsmart.com). Terminowe płatności można zrealizować przez obydwa portale. Te zaległe – tylko przez Tax Portal.
Płatności gotówkowe u kasjerów będą przyjmowane w drodze wyjątku – tylko w przypadkach, gdy płatność online nie może zostać zrealizowana – takie jak płatności z tytułu podatków od nieruchomości.

Koniec ze zwrotami podatku dla spóźnialskich

Podatnicy, którym należy się zwrot podatku, nie otrzymają go, jeśli nie złożyli zeznania podatkowego w obowiązujących terminach.
Wnioski w takich przypadkach będą przez departament odrzucane. Będzie można się jednak ubiegać o zaległy zwrot podatku, ale tylko wtedy, gdy wszystkie pozostałe deklaracje będą złożone na czas. Podatnik będzie zmuszony wówczas do ponownego złożenia wniosku o dany zwrot.

Więcej informacji

Jeśli macie jakiekolwiek pytania, zachęcamy do kontaktu z autorem artykułu, kancelaria IBCCS TAX LTD:

IBCCS TAX LTD
61 Anexartisias Street, Office 21, 3040 Limassol
Osoby kontaktowe: Cezary Zieniuk, Jowita Jabłońska
tel: +357 222 58 777
e-mail: info@ibccs.tax
www.ibccs.tax


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading