fbpx
EnglishGermanGreekPolishRussian
  • Limassol 10'C ☁
  • Nicosia 8'C ☁
  • Larnaca 10'C ☁
  • Ayia Napa 10'C ☁
  • Paphos 9'C ☁
  • Limassol 10'C ☁
  • Nicosia 8'C ☁
  • Larnaca 10'C ☁
  • Ayia Napa 10'C ☁
  • Paphos 9'C ☁

Nowe przepisy i procedury dotyczące deklaracji podatkowych na Cyprze

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Obowiązek składania deklaracji podatkowych

Do końca 2019 roku osoby fizyczne wykazujące roczny dochód brutto nieprzekraczający €19.500 nie były zobligowane do składania deklaracji podatkowych na Cyprze.
Od początku roku podatkowego 2020 wszystkie osoby fizyczne uzyskujące dochód podlegający opodatkowaniu – bez względu na jego wysokość – będą miały obowiązek złożenia zeznania podatkowego. Wyłączone z obowiązku będą osoby fizyczne, ktore spełnią wskazane przez urząd podatkowy warunki zwolnienia z rozliczenia.  
Z niecierpliwością czekamy na rozporządzenie określające wspomniane wymogi.

Składanie zmienionych zeznań podatkowych

Do tej pory kwestia zmienionego zeznania podatkowego nie była prawnie uregulowana. Teraz, zmienione zeznanie podatkowe można złożyć w ciągu 3 lat od terminu złożenia pierwotnej deklaracji. Zeznania podatkowe, dla których termin składania poprawionego zeznania już minął, będą musiały zostać złożone do 19 lutego 2021 r.

Obliczanie odsetek za zwłokę w płatnościach SPECIAL DEFENCE CONTRIBUTION, podatku od zysku kapitałowego oraz podatku od nieruchomości

Wprowadzono zmiany w sposobie obliczania odsetek za zwłokę w opłatach SPECIAL DEFENCE CONTRIBUTION, podatku od zysków kapitałowych i podatku od nieruchomości.
Odsetki naliczane są teraz miesięcznie – na koniec każdego miesiąca zwłoki – a nie jak do tej pory – codziennie.
Dotyczy to podatków należnych od 1 września 2020 r. lub później.

Zapłać podatki elektronicznie

Od 1 września 2020 r. departament podatkowy pozwala na płatności elektroniczne prawie wszystkich należnych podatków, w tym również zaległych. Można je zapłacić przez portal podatkowy (www. taxportal.mof.gov.cy) lub za pomocą bramki płatności JCC (www.jccsmart.com). Terminowe płatności można zrealizować przez obydwa portale. Te zaległe – tylko przez Tax Portal.
Płatności gotówkowe u kasjerów będą przyjmowane w drodze wyjątku – tylko w przypadkach, gdy płatność online nie może zostać zrealizowana – takie jak płatności z tytułu podatków od nieruchomości.

Koniec ze zwrotami podatku dla spóźnialskich

Podatnicy, którym należy się zwrot podatku, nie otrzymają go, jeśli nie złożyli zeznania podatkowego w obowiązujących terminach.
Wnioski w takich przypadkach będą przez departament odrzucane. Będzie można się jednak ubiegać o zaległy zwrot podatku, ale tylko wtedy, gdy wszystkie pozostałe deklaracje będą złożone na czas. Podatnik będzie zmuszony wówczas do ponownego złożenia wniosku o dany zwrot.

Więcej informacji

Jeśli macie jakiekolwiek pytania, zachęcamy do kontaktu z autorem artykułu, kancelaria IBCCS TAX LTD:

IBCCS TAX LTD
61 Anexartisias Street, Office 21, 3040 Limassol
Osoby kontaktowe: Cezary Zieniuk, Jowita Jabłońska
tel: +357 222 58 777
e-mail: [email protected]ibccs.tax
www.ibccs.tax


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie: