Nowe propozycje w sprawie CoLA

Cypryjskie media informują, że nowy minister przedstawił zmienione propozycje w sprawie dodatku CoLA

Prezydent Cypru powiedział jasno: sprawa CoLA ma zostać jak najszybciej rozwiązana. Minister pracy dostał polecenie zakończenia negocjacji najpóźniej do końca miesiąca.

Jak dowiedział się Philenews, podczas zaplanowanych spotkań, Yiannis Panagiotou ma zaproponować podwyżkę dodatku CoLA do poziomu 60-65% zamiast aktualnie obowiązujących 50% ze skutkiem od stycznia 2023 roku.

W propozycji ma znaleźć się nowa umowa przejściowa o kontynuowaniu dialogu, jednak bez klauzuli i harmonogramów pełnego przywrócenia CoLA i jego wypłaty do 100% wzrostu inflacji, nawet stopniowo. 

Przypominamy jednak, że żądaniem ruchu związkowego jest całkowite przywrócenie CoLA, choćby stopniowo, i z takim stanowiskiem 26 stycznia rozpoczęto strajk generalny. 

Związki zawodowe wspólnie rozpatrzą każdą propozycję mediacyjną Ministra Pracy i nie jest wykluczone, że będą nalegać o pełne jego przywrócenie lub przynajmniej odniesienia do ewentualnego nowego porozumienia gwarantującego ten dodatek.

Minister pracy będzie musiał przekonać także do swoich pomysłów nie tylko ruch związkowy, ale także stronę pracodawców, która nalega na likwidację tej CoLA.

Co ciekawe, wczoraj minister finansów w telewizji Alfa powiedział, że rząd już myśli nad tym, w jaki sposób CoLA mogłaby następnie objąć całą siłę roboczą, zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym. Wypowiedź ta z całą pewnością nie pomoże w negocjacjach.

Pewne jest jedno – przed nami kolejne zawirowania w sprawie dodatku inflacyjego…


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading