fbpx
EnglishGermanGreekPolishRussian
  • Limassol 7'C ☼
  • Nicosia 2'C 🌥
  • Larnaca 4'C ☼
  • Ayia Napa 4'C ☼
  • Paphos 7'C ☁
  • Limassol 7'C ☼
  • Nicosia 2'C 🌥
  • Larnaca 4'C ☼
  • Ayia Napa 4'C ☼
  • Paphos 7'C ☁

Nowe programy wsparcia firm

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Minister Pracy Zeta Emilianidou ogłosiła nowe plany wsparcia firm i osób bezrobotnych. Szczegóły tych programów możecie znaleźć w specjalnym druku opublikowanym przez Press Information Office (tutaj).

Podobnie jak w poprzednich fazach realizacji Planów Specjalnych, warunkiem wstępnym uczestnictwa dla każdego pracodawcy jest nie dokonywanie zwolnień z powodów finansowych lub z innych podobnych przyczyn, przy czym wysokość wsparcia udzielonego pracownikom wynosi 60% ich zarobku, maksymalnie 1214€ miesięcznie i co najmniej 360€. Ponadto, dla udziału pracodawców, których działalność nie jest pełni zawieszona, konieczne jest wykazanie, że następuje realny spadek ich obrotów w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Postaramy się opisać nowe programy w skrócie.

Specjalny Plan Hoteli i Noclegów Turystycznych oraz Specjalny Plan Działalności Gospodarczej Branży Turystycznej

Oba Plany będą obowiązywały przez okres od 1 listopada 2020 r. do 31 marca 2021 r., – wsparcie może otrzymać do 97% ogółu pracowników firm, które całkowicie zawieszą swoją działalność. Dodatkowo, jako ważny bodziec do utrzymania działalności gospodarczej, będzie można udzielić wsparcia nawet 90% załogi nadal funkcjonujących hoteli i bazy turystycznej, a także 65% innych firm związanych z branżą turystyczną. Zwłaszcza w przypadku biur podróży, wsparcie obejmuje do 80% całkowitej liczby pracowników lub do 100% w przypadku małych firm zatrudniających do trzech pracowników.

Wsparcie dla firm pracowników objętych obowiązkowym pełnym zawieszeniem

W celu wsparcia firm, które podlegają obowiązkowemu całkowitemu zawieszeniu na podstawie rozporządzeń Ministra Zdrowia, a także przedsiębiorstwom, których działalność i obroty są w istotny sposób powiązane z firmami podlegającymi obowiązkowemu całkowitemu zawieszeniu dwa dodatkowe plany specjalne na okres od 1 listopada 2020 r. w zależności od okresu obowiązywania rozporządzeń Ministra Zdrowia. Przedmiotowe plany specjalne będą otwarte dla firm, których dotyczą zarządzenia o całkowitym zawieszeniu, w zależności od danych i zapewnią wsparcie od 97 do 100% pracowników, w zależności od wielkości firmy.
W powyższych Planach Specjalnych będą mogły również uczestniczyć firmy, które wykazały spadek obrotów o ponad 80% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, ze względu na środki podjęte w celu zaradzenia pandemii i nie mają pełnego statusu. zawieszenie ich pracy.

Wsparcie dla niektórych rodzajów działalności gospodarczej (wymienione w załączniku)

Niektóre rodzaje działalności gospodarczej – wsparcie może uzyskać 50% pracowników, pod warunkiem zmniejszenia obrotów o ponad 40%.

Wsparcie dla bezrobotnych

Wypłata specjalnego zasiłku dla bezrobotnych jest również przedłużona o kolejne dwa miesiące. Innymi słowy, dotyczy to osób, które otrzymywały normalne bezrobocie przez pełny okres 6 miesięcy specjalny zasiłek dla bezrobotnych zostanie przedłużony do 31.12.2020 roku. Specjalny zasiłek dla bezrobotnych wyniesie 500€.

Wsparcie dla samozatrudnionych

Zdecydowano również o dalszym wspieraniu niektórych kategorii osób samozatrudnionych, które w znacznym stopniu dotknęła pandemia, takich jak fotografowie, taksówkarze, pracownicy hoteli pod warunkiem, że ich obroty spadną w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku o ponad 40%. Zapewnione wsparcie odpowiada 60% ich dochodu zadeklarowanego do Zakładów Ubezpieczeń Społecznych

Specjalny zasiłek chorobowy

W przypadku pracowników sektora prywatnego, którzy należą do grup szczególnie wrażliwych na podstawie stosownego rozporządzenia Ministra Zdrowia, a ich pracodawca nie jest w stanie z obiektywnych powodów zrealizować zaleceń Ministra Zdrowia dotyczących warunków pracy, zasiłek chorobowy przysługuje tak długo, jak będzie to konieczne.

Szczegółowe przepisy zostaną opublikowane w dzienniku ustaw.


Zostaw swój komentarz:

Zaplanuj swoją podróż

Zobacz także:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.


Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie: