fbpx

Nowe plany wsparcia dla firm i pracowników

Nowe plany wsparcia i rozszerzenia istniejących zostały ogłoszone przez Ministrów Pracy i Finansów dla firm i pracowników, których dotkną nowe restrykcyjne środki zaradcze w czasie pandemii podczas konferencji prasowej. 


Środki obejmują program dopłat dla pracowników, program dopłat do przedsiębiorstw, które są w pełnym zawieszeniu, a także sześciomiesięczne przedłużenie programu dopłat do oprocentowania dla nowych przedsiębiorstw i kredytów hipotecznych do 30 czerwca 2021 r.

Podczas swojego wystąpienia Minister Finansów zapowiedział pięć planów wsparcia firm i pracowników:

  1. Program dotacji dla pracowników
  2. Plan dopłat dla Firm objętych obowiązkowym pełnym zawieszeniem, zgodnie z Rozporządzeniami Ministra Zdrowia i stosownymi Decyzjami Rady Ministrów oraz uczestniczącymi w Planach Specjalnych Ministerstwa Pracy, Opieki i Ubezpieczeń Społecznych w okresie od 16.03.2020 do 31.10.2020
  3. System dotacji dla przedsiębiorców i pracowników niezależnych, którzy podlegają obowiązkowemu całkowitemu zawieszeniu, zgodnie z rozporządzeniami Ministerstwa Zdrowia i stosownymi decyzjami Rady Ministrów lub obroty spadły powyżej 80% i będą uczestniczyć w Specjalnych Planach Ministerstwa Pracy. i zabezpieczenia społecznego
  4. Sześciomiesięczne przedłużenie planu dotacji na spłatę odsetek dla nowych kredytów biznesowych do 30.06.2021
  5. Sześciomiesięczne przedłużenie Planu Spłat Oprocentowania dla nowych kredytów hipotecznych do 30.06.2021


Minister pracy zapowiedziała dwa nowe plany: Specjalny zasiłek w wysokości 60% części zarobków za dni, w których nie będą mogli pracować lub dojeżdżać do pracy, będzie przysługiwał tym pracownikom ze względu na ograniczenia w Limassol i Pafos. Drugi dotyczy osób szczególnie narażonych, których krewni nie znajdują się w prowincjach Limassol i Pafos.

Według pani Emilianidou, plany ogłoszone dzisiaj mają kosztować państwo dodatkowe 30 mln euro miesięcznie.

Dozwolony będzie transfer produktów i surowców do firm, które pozostaną aktywne. Dozwolone jest także poruszanie się pracowników, którzy są zatrudnieni w firmach wykluczonych z zakazu handlu lub którzy służą społeczeństwu. Ponadto pracownicy usług podstawowych, a także rolnicy i hodowcy będą mieli prawo do przemieszczania się.

Szczegółowe przepisy pojawią się na stronach ministerstw jeszcze dziś.


Zostaw swój komentarz:Więcej w tym temacie:
error: UWAGA: Zakaz kopiowania!