fbpx

Powstaną nowe ośrodki dla uchodźców

Trzy lokalizacje w pobliżu zielonej linii zostały wstępnie wybrane pod budowę nowego (drugiego) centrum przyjmowania i zakwaterowania dla uchodźców przybywających na Cypr w poszukiwaniu ”lepszego jutra”.

W ciągu ostatnich trzech lat Cypr zmagał się ze zwiększonymi przepływami migracyjnymi, co wymagało nowego centrum przyjmowania i zakwaterowania, ponieważ ten w Kokkinotrimithia nie może pomieścić większej ilości migrantów.
Ponadto trudno jest obecnie znaleźć tanie zakwaterowanie dla uchodźców i osób ubiegających się o azyl, co sprawia, że utworzenie nowego Centrum jest sprawą pilną.


Jak powiedział minister spraw wewnętrznych Constantinos Petridis w Phileleftheros, drugie centrum przyjmowania i zakwaterowania będzie mogło pomieścić od 500 do 1000 osób i będzie działać w Nikozji w miejscu, które wkrótce zostanie wybrane.
Jednocześnie planowane jest centrum dla osób wymagających szczególnego traktowania pochodzących z krajów trzecich – zostanie wzniesione w Nikozji w miejscu wskazanym przez wykonawcę czyli University of Nicosia. Wybór zostanie dokonany do końca miesiąca, ponieważ procedury są na zaawansowanym etapie – będzie mogło pomieścić 40-50 osób.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych opracowuje także obecnie innowacyjny program budownictwa mieszkaniowego w nagłych wypadkach, który jest finansowany przez Komisję Europejską. Projekt zostanie wkrótce ogłoszony i zacznie przyjmować osoby ubiegające się o azyl od 2020 r. Środki dostępne na znalezienie zakwaterowania w razie potrzeby wyniosą około miliona euro. Według Petridesa tymi projektami zajmie się Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji, która ma doświadczenie w tych kwestiach i wdrożyła podobny program gdzie indziej.

W ten sposób uchodźcy zostaną rozproszeni, unikając w ten sposób obszarów gett, w których w przeciwnym razie zgromadziliby się cudzoziemcy w dużych ilościach, choć zgodnie z oczekiwaniami, z liczbą, z jaką Cypr ma dziś do czynienia, a zwłaszcza z oczekiwaną liczbą uchodźców i migrantów zarobkowych, gettoizacji trudno będzie uniknąć. Program ten zostanie początkowo wdrożony w regionie Nikozji, a jeśli się powiedzie, zostanie rozszerzony na inne dzielnice.

W zeszły wtorek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oświadczyło na konferencji, że w obecnym tempie, w ciągu pięciu lat liczba uchodźców i imigrantów na Cyprze osiągnie 100 000, co jest nie do pomyślenia dla kraju takiego jak nasz. Petrides oszacował, że w tym roku osoby ubiegające się o azyl osiągną 15 000, co oznacza, że będą stanowić blisko 1,8% populacji.

[bar group=”815″]


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!