Nowe auto Prezydenta

Nowe auto Prezydenta

Samochód kosztował 258850€ + VAT

Prezydent Cypru będzie teraz podróżował takim samym samochodem jak nasz polski prezydent – BMW 760.


Samochód charakteryzuje się specjalnym przygotowaniem i zwiększoną masą własną, wynoszącą blisko 3 tony. Poszczególne elementy podwozia są dostosowane do zwiększonej wagi pojazdu, wynikającej z zastosowania opancerzenia. Stąd wzmocnione zawieszenia kół i amortyzatorów. Opancerzenie obejmujące drzwi, dach, słupki, podłogę i przegrodę bagażnika, chroni przedział pasażerski przed wszelkimi rodzajami potencjalnych ataków. Stalowe elementy karoserii są do tego stopnia wytrzymałe, że odpowiadają klasie odporności VR9.

Szyby pokryte są od wewnątrz warstwą poliwęglanu, dzięki czemu pasażerom nie grozi poranienie odłamkami szkła. Auto jest w stanie wytrzymać ostrzał z broni ręcznej, karabinu maszynowego, atak z przeciwpancernej amunicji zapalającej czy nawet eksplozję materiału wybuchowego. Wyposażenie obejmuje specjalny system gaśniczy z czujnikami temperatury, umożliwiający zgaszenie pożaru w przedziale silnikowym lub pod samochodem. Auto pozwala też chronić pasażerów przed atakiem gazowym.

Dynamika i komfort jazdy nie odbiega od modeli seryjnych. Do napędu BMW 760Li wykorzystano silnik benzynowy 6.0 V12 z doładowaniem BMW TwinPower Turbo. Generowana moc wynosi 544 KM przy 5250 obr./min. i 750 Nm maksymalnego momentu obrotowego przy 1500 obr./min. Limuzyna przyspiesza od 0 do 100 km/h w 6,2 sekundy, a maksymalna prędkość ograniczona została elektronicznie do 210 km/h. Napęd na koła tylne przenosi 8-biegowa przekładnia automatyczna.

Samochód został kupiony w niższej cenie niż ten, który dotychczas służył prezydentowi. Poprzednie auto kupiono w 2010 r. – ​​prezydencka limuzyna kosztowała podatników 291000€ + VAT. Minister Transportu Vassiliki  Anastasiadou powiedziała, że ​​umowa na zakup nowego pojazdu opancerzonego obejmuje również sześcioletnią konserwację o wartości 36000€ + VAT a także cztery dodatkowe opony.

Stary samochód w ciągu 9 lat przejechał ponad 200 000 km a jego roczny koszt serwisowania wynosił ponad 27000€.

[bar group=”836″]

Skomentuj