Nowa ustawa wprowadzi drastyczne zmiany w hotelach

Nowa ustawa wprowadzi drastyczne zmiany w hotelach

Zagrożeni są pracownicy

Nowa ustawa, która aktualnie znajduje się w konsultacjach międzyresortowych, da możliwość “obejścia” obowiązujących przepisów zatrudniania pracowników w hotelach. Zgodnie z jej założeniami, właściciele hotelu będą go mogli dowolnie podzielić na działy i zlecić ich obsługę podmiotom zewnętrznym. Przeciwko tej zmianie protestują związkowcy z PEO i SEK. Na wtorek na godzinę 11:00 zaplanowano demonstrację w tej sprawie przed ministerstwem finansów.

O co dokładnie chodzi?

Właściciele hotelu będą mogli zlecić na przykład firmie zewnętrznej obsługę sprzątania pokoi hotelowych. I to właśnie ta firma będzie płaciła za usługi swoim pracownikom. Osoby w niej zatrudnione nie będą więc podlegać umowie collective agreement zawartej pomiędzy hotelarzami, rządem i związkami zawodowymi. Warunki zatrudniania “nowych” pokojówek będą ustalane poza hotelem.

W ten sposób, zgodnie z nową ustawą, będzie można podzielić każdy dział hotelu. Można więc sobie wyobrazić, że w jednym hotelu firmy będą obsługiwać kuchnię, sprzątanie, sprawy techniczne czy w końcu restaurację i recepcję. Hotelarze będą brali tylko pieniądze od klientów i zlecali wykonywanie poszczególnych zadań firmom.

Co Wy na to?Skomentuj