Nowa polska tradycja na Cyprze

Z całą pewnością święcenie pokarmów w Wielką Sobotę zaszczepiliśmy na Cyprze – stało się to już tradycją.

Z całą pewnością nie wszyscy wiedzą, że sobotnie święcenie pokarmów przed Wielką Nocą jest tradycją bardziej polską niż katolicką.

Oprócz Polski tradycja praktykowana jest także w innych krajach graniczących ze Słowenią austriackich regionach Styrii, Karyntii, południowego Tyrolu oraz Bawarii. Święcone oznacza również uroczyste śniadanie wielkanocne.

Zwyczaj ten ma wczesnośredniowieczną tradycję, korzeniami sięgającą prawdopodobnie czasów pogańskich.

Błogosławieństwo żywności zgodnie z tradycją sięga VII wieku, z chlebem i jajkami odnotowane od XII wieku. Obrzęd ten znany był w rycie mediolańskim, rzymskim i starohiszpańskim. O przyjęciu w Polsce tego obrzędu potwierdziły źródła z przełomu XIII i XIV wieku. Euchologię Święconki ujednoliciła reforma potrydencka w Rituale Romanum z 1614, w Polsce od roku 1631 według rytuału piotrkowskiego.

Zwyczaj ten jest znany powszechnie od wieków w Polsce. W zachodnich regionach współczesnej Polski, które znalazły się w jej granicach po II wojnie światowej, święcenie potraw było jednak prawie nieznane.


Przed 1945 rokiem na Kaszubach tylko zamożniejsi gburzy i szlachcice w Wielką Sobotę przywozili końmi proboszcza dla poświęcenia pożywienia świątecznego.

Podobnie na Śląsku święcenie potraw w Wielką Sobotę odbywało się na dworach szlacheckich. Na Śląsku zwyczaj święconki upowszechnił się dopiero na przełomie lat 70. i 80. XX wieku, docierając tu razem z mieszkańcami centralnej Polski.


Polacy, którzy przyjechali na Cypr także od wielu lat podtrzymują tradycyjne święcenie potraw wspólnie z księżmi z kościoła Agia Kyriaki Chrysopolitissa (Αγία Κυριακή – Χρυσοπολίτισσα). Święcenie odbywa się każdego roku w Wielką Sobotę.

W tym roku także miało to miejsce – w końcu mamy polską tradycję na Cyprze…

Zdjęcia polskich koszyczków na Cyprze znajdziecie na naszym Instagramie (tutaj)


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!