Nowa baza morska i lotnisko na północnym Cyprze

Rada Bezpieczeństwa Narodowego Turcji planuje budowę dużej bazy morskiej w okupowanym Trikomo i modernizację lotniska w Lefkoniko.

Celem Ankary jest kontrola większego obszaru i łączy to posunięcie ze strategicznym dążeniem okupanta do stania się potęgą regionalną. Według tych samych źródeł strona turecka uważa, że ​​jest to możliwe dzięki wzmocnieniu siły militarnej na morzu i w powietrzu oraz obecności w „wysuniętej placówce”, jaką widzą Cypr we wschodniej części Morza Śródziemnego. 


Z planów jasno wynika, że ​​okupująca Turcja zgromadzi siły, prawdopodobnie stacjonujące dużą liczbę okrętów wojennych, w nowej bazie morskiej w Trikomo.  


Ankara ma na uwadze ponadczasową rolę brytyjskich baz i ich przydatność dla biznesu w regionie. W oparciu o ten model, głównie jego znaczenie strategiczne, strona turecka przystępuje do tworzenia własnej nowoczesnej, zaawansowanej technologicznie infrastruktury, z której będzie korzystała zawsze i wszędzie. Teraz jest jasne, że Cypr posłuży do realizacji planu kontroli regionu, gdyż zdaniem Turków budując bazę uzyskają przewagę nad innymi krajami. 

Czy ONZ do tego dopuści i czy Turcja zastosuje się do wytycznych? Wątpliwe. Rozwiązania pokojowe stają się coraz bardziej odległe.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading