fbpx

Nowa baza morska i lotnisko na północnym Cyprze

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Rada Bezpieczeństwa Narodowego Turcji planuje budowę dużej bazy morskiej w okupowanym Trikomo i modernizację lotniska w Lefkoniko.

Celem Ankary jest kontrola większego obszaru i łączy to posunięcie ze strategicznym dążeniem okupanta do stania się potęgą regionalną. Według tych samych źródeł strona turecka uważa, że ​​jest to możliwe dzięki wzmocnieniu siły militarnej na morzu i w powietrzu oraz obecności w „wysuniętej placówce”, jaką widzą Cypr we wschodniej części Morza Śródziemnego. 


Z planów jasno wynika, że ​​okupująca Turcja zgromadzi siły, prawdopodobnie stacjonujące dużą liczbę okrętów wojennych, w nowej bazie morskiej w Trikomo.  


Ankara ma na uwadze ponadczasową rolę brytyjskich baz i ich przydatność dla biznesu w regionie. W oparciu o ten model, głównie jego znaczenie strategiczne, strona turecka przystępuje do tworzenia własnej nowoczesnej, zaawansowanej technologicznie infrastruktury, z której będzie korzystała zawsze i wszędzie. Teraz jest jasne, że Cypr posłuży do realizacji planu kontroli regionu, gdyż zdaniem Turków budując bazę uzyskają przewagę nad innymi krajami. 

Czy ONZ do tego dopuści i czy Turcja zastosuje się do wytycznych? Wątpliwe. Rozwiązania pokojowe stają się coraz bardziej odległe.


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!