Nominacja ambasadorska wręczona

Marek Szczepanowski otrzymał nominację na Ambasadora RP na Cyprze

Wszystko wskazuje na to, że lada chwila powitamy na Cyprze Marka Szczepanowskiego jako nowego Ambasadora RP na Cyprze. Jak wynika z opublikowanej kilka godzin temu informacji MSZ, Minister Spraw Zagranicznych RP Zbigniew Rau wręczył mu nominację podpisaną przez Prezydenta RP.

Jak wynika z opublikowanych dokumentów, Prezydent RP Andrzej Duda, postanowieniem z dnia 11 sierpnia 2023 roku mianował Marka Szczepanowskiego Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Cypryjskiej.

Marek Szczepanowski jest bardzo doświadczonym dyplomatą. Przed otrzymaniem nominacji na Ambasadora był szefem Protokołu Dyplomatycznego MSZ i odpowiadał m.in. za przygotowanie planów i programów wizyt głów państw, szefów rządów i ministrów spraw zagranicznych oraz odpowiada łza ich realizację. Współdziałał z właściwymi komórkami organizacyjnymi w przygotowaniu i realizacji programów wizyt sekretarza stanu, podsekretarzy stanu i dyrektora generalnego służby zagranicznej.

Protokół Dyplomatyczny przygotowuje również audiencje przedstawicieli dyplomatycznych państw obcych u prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, prezesa Rady Ministrów, marszałków Sejmu i Senatu oraz ministra spraw zagranicznych, stosownie do potrzeb merytorycznych uczestniczy w organizacji wizyt pełnomocnych przedstawicieli Rzeczypospolitej Polskiej u prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, prezesa Rady Ministrów oraz ministra spraw zagranicznych, zapewnia obsługę protokolarną przyjęć dyplomatycznych wydawanych przez prezydenta, prezesa Rady Ministrów oraz ministra spraw zagranicznych, sekretarzy stanu, podsekretarzy stanu i dyrektora generalnego służby zagranicznej.

Jako ciekawostkę możemy dodać, że Ambasador Irena Lichnerowicz – Augustyn, która właśnie opuściła Cypr, wcześniej także była Dyrektorem Protokołu Dyplomatycznego.

Podobieństw jest więcej – zarówno dla Pani Ireny jak i Pana Marka Cypr jest pierwszą placówką dyplomatyczną w karierze.

Mamy nadzieję, że już wkrótce powitamy Pana Ambasadora na Wyspie Afrodyty.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading