Niższy VAT, dopłaty do prądu

Rząd zdecydował o wydłużeniu obniżki podatku VAT oraz o dopłatach do rachunków za prąd

Minister finansów Makis Keraynos ogłosił nowy pakiet, trzeci od początku rządów Christodoulidisa, obejmujący pięć środków, jako rekompensatę za wygaśnięcie z końcem miesiąca zerowej stawki podatku konsumpcyjnego na paliwo .

W oświadczeniach wygłoszonych po zakończeniu nadzwyczajnej sesji Rady Ministrów pan Keravnos jako pierwszy środek zapowiedział przedłużenie docelowego środka w postaci dotacji do kosztów energii elektrycznej o kolejne dwa miesiące rozliczeniowe, czyli w maju i czerwcu.

Do końca czerwca obniżona do zera będzie stawka podatku VAT na podstawowe produkty, takie jak pieczywo, mleko, jajka, pieluchy dla niemowląt, żywność dla niemowląt, mięso i warzywa.

Trzecie działanie dotyczy zwiększenia dochodów rodziny poprzez celowe jednorazowe wsparcie 3-krotnie w miesiącach maj, czerwiec i lipiec, dla określonych gospodarstw domowych, które otrzymują świadczenia z Wiceministra Opieki Społecznej – będzie to dotyczyć osób pobierających zasiłek na dziecko; rodziny niepełne, posiadające roczny dochód w wysokości 19 500 euro i maksymalną kwotę depozytów w wysokości 10 000 euro, otrzymają jednorazowe wsparcie w wysokości 100 euro na pierwsze dziecko, wzrastające o 50 euro na każde kolejne dziecko i maksymalna kwota 250 euro.

W przypadku rodzin o rocznym dochodzie wynoszącym 25 000 euro i maksymalnej wysokości depozytów wynoszącej 15 000 euro ryczałt wyniesie 100 euro na pierwsze dziecko pozostające na utrzymaniu i zostanie powiększony o 50 euro na każde kolejne dziecko pozostające na utrzymaniu do maksymalnej kwoty 250 euro.

Gospodarstwa domowe, które otrzymają EEE otrzymają ryczałt w wysokości 100 euro miesięcznie przez trzy miesiące

Jako czwarte rozwiązanie Keravnos zapowiedział przyznanie jednorazowej kwoty 100 euro miesięcznie osobom otrzymującym dodatek na poruszanie się z Departamentu Integracji Społecznej Osób Niepełnosprawnych.

Piątym środkiem, powiedział, jest wsparcie emerytów o niskich dochodach kwotą 100 euro miesięcznie.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading