Niski poziom wody w tamach

Wydawać by się mogło, że tej zimy nie brakowało opadów – jednak nadal poziom wody w zbiornikach jest bardzo niski

Oficjalne dane pokazują, że pomimo wyjątkowo niesprzyjającej pogody w lutym, opady w tym miesiącu wyniosły zaledwie 48 procent średniej dla tej pory roku, a temperatury osiągnęły o 2,1 stopnia Celsjusza powyżej normy .

Całkowite opady w okresie od października 2023 r. do lutego 2024 r. wyniosły około 280,4 mm, czyli 75% normy. W tym samym okresie do zbiorników napłynęło 20 milionów metrów sześciennych deszczu, czyli znacznie poniżej pożądanego poziomu.

Według Departamentu Rozwoju Wody w piątek zapełnieniezbiorników wynosi zaledwie 47% w porównaniu z 69% w zeszłym roku i zawiera 138 milionów metrów sześciennych w porównaniu z ponad 200 milionami metrów sześciennych, które były dostępne latem 2023 roku.

Największa tama na wyspie w Kouris jest zapełniona w 40,8%, Kalavasos 30,3%, Lefkara 63%, Asprokremmos 55,6% i Evretou 54,6%.

Starszy inżynier Yiannis Economidou powiedział Cypryjskiej Agencji Informacyjnej, że napływ tej zimy był niski.

Na pewno nie jest dobrze, dlatego na bieżąco oceniamy bilans wodny, mając na celu optymalną alokację dostępnych zasobów wodnych z rządowych projektów wodnych na wszystkie cele – powiedział.
Każdego roku, aby mieć pewność, że woda jest dystrybuowana prawidłowo i mądrze, przygotowujemy i realizujemy roczny scenariusz dystrybucji wody, kierując się podstawową zasadą pełnego zaspokojenia potrzeb wodociągowych bez żadnych cięć.”

Economidou stwierdził, że ​​jest mało prawdopodobne, aby tego lata konieczne były cięcia wody , ale dodał, że ​​wprowadzone zostaną ograniczenia w ilościach przeznaczonych dla rolnictwa.

Średnie opady w Stroumbi w Pafos wyniosły 20 procent opadów w lutym, podczas gdy w Kelokedara, również w Pafos, wyniosły 122 procent średniej. W dystrykcie Larnaka opady wahały się od 56% normalnej w Meniko do 114% w Athienou).


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading