Nikozja

Nikozja to obecna stolica Cypru, położona w samym sercu wyspy i przedzielona zarządzaną przez ONZ „zieloną linią” na dwie części – turecką, czyli północną oraz grecką, czyli południową. Zwiedzający czerpią nie małą przyjemność z samego spaceru po przeuroczych, wąskich uliczkach starówki, ponieważ podziwiać mogą piękne kamienice oraz deptaki pełne klimatycznych tawern, kawiarenek i sklepików.

W części tureckiej (północnej) uwagę zwraca bardziej orientalny charakter miasta i zdecydowanie niższe ceny niż w przypadku greckiej części Nikozji (południowej). Odkrywając nieco zaniedbane, ale i tak wspaniałe stare miasto natkniemy się na liczne zabytki oraz XVI wieczne, weneckie mury obronne otaczające całe miasto. Natrafimy także na łaźnie, stare zajazdy oraz gospody. W tureckich dzielnicach nie zabraknie oczywiście barwnych, gwarnych i pachnących aromatycznymi przyprawami – bazarów.

W każdy czwartek o godz.10:00 można wybrać się na pieszą wycieczkę,która ukaże nam uroki starego miasta Nikozji. Spacer rozpoczyna się spod biura informacji CTO, które mieści się przy Laiki Geitonia. Za taką wycieczkę nie jest pobierana żadna opłata – tak więc warto skorzystać. W celu poznania szczegółów można dzwonić pod numer tel: (+357)22 674 264.
Więcej informacji tutaj: CTO

 

Do głównych zabytków tureckiej (północnej) części Nikozji możemy zaliczyć:

www.cypr.link
Meczet Selimiye na tureckiej stronie Nikozji (by Marco Desscouleurs)

Meczet Arabahmeta 

Świątynia pochodzi z XVII wieku, w której znajduje się kosmyk włosów Proroka.

Meczet Selimiye

To święte miejsce dla muzułmanów zostało wzniesione w XIII wieku i początkowo funkcjonowało jako gotycka katedra Świętej Zofii (Hagia Sophia). Jednak w 1571 roku kościół przeszedł transformację i został zamieniony przez Turków w meczet.

www.cypr.link
Główny plac w Nikozji na części tureckiej (by eclectica electrica)

Biblioteka Sułtana Mahmuta 

W bibliotece przechowywany jest imponujący zbiór islamskich manuskryptów.

Centralny Plac Atatürka

Na placu tym możemy podziwiać przeniesioną z Salaminy – Kolumnę Wenecką.

 

 

Stary karawanseraj Büyük Han

www.cypr.link
Büyük Han (by anasztazia)

Budynek ten został wzniesiony w 1572 roku, krótko po zdobyciu Cypru przez Turków. Początkowo miał wygląd typowego karawanseraja ze stajniami i pięknym, niewielkim meczetem na środku dziedzińca. W 1893 roku budynek przeszedł degradację i pełnił rolę głównego więzienia w Nikozji. Departament Starożytności na szczęście zadbał o ten zabytek i przeprowadził jego renowację. Obecnie w budynku mieszczą się kawiarnie oraz sklepiki. Karawanseraj rzekomo uważana jest za najstarszą turecką budowlą na wyspie.

Klasztor Mevlevi Tekke 

Klasztor pochodzi z XVII wieku i zamieszkują go Tańczący Derwisze.

Za najważniejsze zabytki Południowej (greckiej) Nikozji uważa się:

www.cypr.link
Meczet Haydarpasa (by studioka)

Katedra Świętego Jana (Agios Ioannis)

Fundatorem kościoła był arcybiskup Nikiforos, który go wzniósł w 1662 roku w miejscu, gdzie wcześniej ulokowany był klasztor benedyktynów. Świątynia jest poświęcona Janowi Ewangeliście. Jako klasztor funkcjonował do XVIII wieku, lecz za sprawą arcybiskupa Sylwestra został podniesiony do rangi katedry i jednocześnie siedziby cypryjskiego arcybiskupa. W katedrze Świętego Jana możemy podziwiać zachowany do dnia dzisiejszego (co jest rzadkością, jeśli chodzi o kościoły) pełny komplet obrazów.

Muzeum Bizantyjskie

Muzeum warto odwiedzić ze względu na zbiory sztuki bizantyjskiej, które uważa się najbogatsze i najbardziej reprezentatywne na całym Cyprze. Wśród interesujących eksponatów możemy znaleźć tutaj ikony pochodzące z wieków od IX do XIX, naczynia liturgiczne, szaty oraz księgi. Natomiast mozaiki z kościoła Panagia Kanakaria w Lythragkomi, które pochodzą z VI wieku, zostały wybrane na ozdobę wystawy.

www.cypr.link
Brama Famagusta (by kdiff3)

 

Brama Famagusta

Brama ta jest jedną z trzech ocalonych bram miejskich pełniąca rolę weneckich murów obronnych starego miasta. Wcześniej nazywana Bramą Wschodnią lub Porta Giuliana a ostatecznie „ochrzczona”, jako Brama Famagusta. Po odrestaurowaniu funkcjonuje dziś jako centrum kulturalne.

Stary i nowy pałac arcybiskupa

Stary pałac, na którego parterze obecnie się znajduje Muzeum Etnograficzne, został zbudowany w 1730 roku. Natomiast nowy pałac arcybiskupi, którego arachitektura posiada charakter bizantyjski, znajduje się obok starego pałacu i wzniesiony został w 1960 roku. To miejsce uważa się za siedzibę ortodoksyjnego kościoła na Cyprze.

www.cypr.link
Muzeum Cypru (by Monika Sen)

Muzeum Cypru (Muzeum Arecheologiczne)

Muzeum to odgrywa najbardziej znaczącą rolę na Cyprze m.in. ze względu na swoją wielkość. Budynek został wzniesiony w czasach, kiedy wyspa była jeszcze kolonią brytyjską czyli w latach 1908-1924. Na wystawach możemy prześledzić kulturowy rozwój Cypru, począwszy od wczesnego okresu kamiennego a kończąc na epoce wczesno-bizantyjskiej. Podziwiać możemy unikalne eksponaty w postaci posążków w kształcie krzyża pochodzące z epoki miedzi lub też naczynia ceramiczne wywodzące się z wczesnej epoki brązu z Vounous. Do innych interesujących przedmiotów możemy zaliczyć: złotą biżuterię z Egkomi – odkrytą w późnej epoce brązu oraz rzeźbę Afrodyty z Soli pochodzącą z pierwszego stulecia przed naszą erą.

Anglikańska Katedra św. Pawła

Ten obiekt sakralny został wybudowany w wiejskim stylu angielskim w XIX wieku i przyciąga wiernych różnych narodowości. Więcej informacji oraz zdjęcia można sprawdzić na stronie internetowej kościoła:

Cypryjski Teatr Narodowy (by Monika Sen)

Cypryjski Teatr Narodowy

Ten imponujący budynek znajduje się blisko centrum, niedaleko Anglikańskiej Katedry św. Pawła. Projekt tego teatru został ukończony na początku 2012 roku i jest wyposażony w audytorium dla 600 osób a także Studio Teatralne dla 200 widzów.

Punkt widokowy przy ul. Lidra (Ledras)

Piękną panoramę Nikozji możemy podziwiać z 11 piętra budynku Shakolas. Budynek ten rozpoznamy po znanym niektórym już (zwłaszcza osobom bywającym lub mieszkającym w UK) supermarkecie Debenhams, który mieści się przy samym wejściu do budynku. Poszczególne działy Debenhamsa znajdują się na kolejnych poziomach. Aby dotrzeć do punktu widokowego musimy skierować się do windy i dojechać na 6 piętro, na którym znajduje się restauracja oraz toalety. Tuż koło kasy przedostaniemy się przez drzwi wahadłowe do kolejnej windy, którą musimy dojechać właśnie na 11 piętro. Może dojście do tego punktu widokowego wydać się nieco zawiłe, ale w rzeczywistości jest dziecinnie proste i na pewno żaden nawet wybredny turysta nie będzie żałował tego co ujrzy, ponieważ widok na panoramę Nikozji jest naprawdę zniewalająco piękny.

Panorama Nikozji – widok z 11 piętra budynku Shakolas (by Monika Sen)

Oprócz tego można obejrzeć również slajdy/krótki film przedstawiający historyczny zarys stolicy Cypru (w słuchawkach dostępnych jest kilka wersji językowych m.in. angielski, niemiecki, rosyjski).

Kościół Przemienienia Pańskiego w Nisou / Metamophorsis Church (Church of Transfiguration of Christ)

W jednej z oddalonych od centrum dzielnic Nikozji – Nisou – znajduje się wspaniały kościół Przemienienia Pańskiego. Ten znakomity budynek jest ulokowany naprzeciwko komisariatu policji (aresztu tymczasowego) Pera Chorio.

Kakopetria

Miejscowość o nazwie Kakopetria, co w wolnym tłumaczeniu z greckiego oznacza „zły kamień” znajduje się 55 km na południowy wschód od Nikozji a leży na wysokości 670 m n.p.m. Jak głosi legenda – ów „zły kamień” miał obsunąć się ze zbocza i przygnieść parę narzeczonych. Pomimo mrocznej nazwy jest tutaj bardzo gościnnie a miejscowość ta nadaje się doskonale na nocleg dla osób, które zapragnęłyby zwiedzić góry Troodos.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading