Nikozja w czołówce komunikacji miejskich w Europie

Zdaniem Greenpeace, Nikozja ma jeden z lepszych systemów komunikacji w Europie

Trudno do raportu Greenpeace nie odnieść się z przymrużeniem oka, ale gdy dokładniej się w niego wczytać może okazać się, że faktycznie organizacja ma racje.

Republika Cypryjska zajmuje 5. miejsce na poziomie krajów i 11. na poziomie europejskich stolic pod względem ochrony klimatu i biletów na transport publiczny – tak wynika z badania przeprowadzonego przez Greenpeace. Trzeba podkreślić jednak, że ankieta Greenpeace dotyczyła trzydziestu krajów europejskich i ich stolic i analizowała wyniki w oparciu o cztery kryteria, a mianowicie prostotę systemu biletowego, cenę biletów długoterminowych, zniżki dla grup w niekorzystnej sytuacji społecznej oraz stawki VAT na bilety komunikacji miejskiej.

Co ważne organizacja wzięła pod uwagę jedynie Nikozję.

Zastanawiające jest dlaczego nie wzięto pod uwagę innych cypryjskich miast – może powodem było to, że to właśnie w stolicy, w ostatnich latach, dokonała się prawdziwa rewolucja komuniacyjna.

A ceny?

Porównując inne stolice europejskie nie jest źle. W Nikozji bilet jednorazowy kosztuje 2€ (w przypadku doładowania karty 1,50€) a całodzienny 15€, w Warszawie najtańszy bilet (na 20 minut jazdy) kosztuje 3,40 zł a dobowy (ważny 24 godziny) 15 zł.
W Atenach najtańszy bilet kosztuje 1,20€ (na 90 minut) a dobowy (24 godziny) 4,10€.

Najwyżej przez Greenpeace ocenione zostały Luksemburg i Malta gdzie krajowy transport publiczny jest bezpłatny.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading