fbpx

Nikos Christodoulides przejmie obowiązki 1 marca 2023

Nowo wybrany prezydent Nikos Christodoulides złoży przysięgę przed Izbą Reprezentantów, zgodnie z artykułem 42 cypryjskiej konstytucji, 28 lutego o godzinie 11:30.

Tego dnia, przed zgromadzeniem plenarnym, Christodoulides oświadczy o swoim „poszanowaniu konstytucji i praw wydanych na jej podstawie oraz zachowaniu niepodległości i integralności terytorialnej Republiki Cypryjskiej”.

Christodoulides spotkał się wczoraj wieczorem z ustępującym prezydentem Nicosem Anastasiadesem, gdzie omówiono kwestie zarządzania wewnętrznego oraz problem Cypru.

Prezydent-elekt został poproszony o komentarz na temat możliwych wyborów gabinetowych, ale nie wymienił żadnych nazwisk. Zaznaczył, że ma na myśli kandydatów na 16 nominacji, z których niektórzy mają pochodzenie polityczne, a inni nie. Podkreślił jednak, że to nie ich ideologie polityczne wpływają na jego decyzję.

Powołanie członków rządu jest na zaawansowanym etapie. To będzie całkowicie moja odpowiedzialność, a co za tym idzie, te wybory, niezależnie od tego, czy będą pozytywne, czy negatywne, odpowiedzialność znów będzie spoczywać na mnie.

Prezydent elekt obiecał, że jego gabinet będzie składał się w proporcji 50/50 z mężczyzn i kobiet – obietnicę powtórzył w noc swojego wyboru. Sformowanie rządu określił jako decyzję o „szczytowym znaczeniu politycznym”.

Przypomnijmy, że w wyborach kandydował jako niezależny.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!