Podczas ostatnich wykopalisk w osadzie chalkolitycznej Chlorakas-Palloures w regionie Pafos znaleziono grób dziecka pochowanego 5000 lat temu
Sześcioletnie dziecko pochowane twarzą do dołu to jedno z ważniejszych odkryć dokonanych podczas ostatnich wykopalisk w osadzie chalkolitycznej Chlorakas-Palloures w regionie Pafos – poinformował we wtorek departament starożytności.
Podczas wykopalisk odkryto również miedziany wisiorek, świadczący o wczesnym okresie istnienia na wyspie przemysłu metalurgicznego, a także koprolity, które mogą rzucić światło na dietę i higienę mieszkańców osady sprzed 5000 lat.
Wykopaliska w Palloures otworzyły nowe i ekscytujące perspektywy na temat życia i okresu chalkolitu na Cyprze
Prace wykopaliskowe, prowadzone pod kierownictwem dr. Bledy Düringa z Uniwersytetu w Lejdzie, koncentrowały się na odkopaniu szeregu „ spalonych okrągłych domów” datowanych na okres chalkolitu, pomiędzy 3500-2500 r. p.n.e.
Są to budynki ze znaczną ilością osadów popiołu, w tym całe, ale zawalone naczynia na podłogach
Do godnych uwagi odkryć należy „pochówek sześcioletniego dziecka cierpiącego na chorobę, która wpłynęła na kości dłoni”.
Dziecko zostało pochowane w nietypowej pozycji, głową w dół, co ma ogromne znaczenie
Kolejnym ciekawym odkryciem, które dostarcza archeologom ważnych informacji o rozwoju najwcześniejszej metalurgii na wyspie , było znalezienie dwóch miedzianych przedmiotów: wisiorka i dłuta.
Zostaw swój komentarz: