fbpx

Nieruchomości na północy Cypru

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Niskie ceny nieruchomości w obszarach okupowanych przyciągają jak magnes – tylko co z prawowitymi właścicielami?

Na północy Cypru, a dokładniej mówiąc na obszarach okupowanych, inwestuje coraz więcej osób kupując tamtejsze nieruchomości. Wielu kupujących zapomina jednak, że część z nich nadal należy zgodnie z prawem międzynarodowym do mieszkańców południa.


Brytyjskie małżeństwo Linda i David Orams zbudowali dom na kupionej na północy działce w Lapta w 2002 roku. Okazało się jednak, że zgodnie z prawem międzynarodowym właścicielem działki nie był obywatel północnego Cypru ani tamtejsze “państwo” tylko wpisany do ksiąg wieczystych Cypryjczyk z południa Meletis Apostolides.

W imieniu właściciela gruntu, jego prawnik złożył do sądu w Nikozji wniosek o zburzenie domu i opuszczenie przez Brytyjczyków jego nieruchomości. Zapadł korzystny wyrok dla Cypryjczyka. Apostolides złożył wniosek do sądu w Wielkiej Brytanii o uznanie cypryjskiego wyroku i wydanie Brytyjczykom nakazu opuszczenia nieruchomości – brytyjski sąd w pierwszej instancji ten wniosek odrzucił.

Rozstrzygnięciem sprawy zajął się Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Stwierdził on jednoznacznie, że właścicielem nieruchomości nadal jest Meletis Apostolides. ETS orzekł, że orzeczenie sądu Republiki Cypryjskiej musi zostać uznane i wykonane przez inne państwa członkowskie, nawet jeśli dotyczy ono lądu na północy wyspy.

Okazuje się więc, że kupując nieruchomość na Cyprze Północnym tak naprawdę nie macie pewności do kogo ona faktycznie należy. Dodatkowo grożą Wam sankcje karne – w 2006 r. dodano w cypryjskim kodeksie karnym, że kupowanie, sprzedaż, wynajem lub zastawianie nieruchomości bez zgody właściciela (osoby, której własność jest zarejestrowana w rejestrze gruntów Republiki Cypryjskiej, w tym cypryjskich Greków przesiedlonych z północny Cypr w 1974 r.) jest przestępstwem – maksymalna kara więzienia wynosi siedem lat.

Zanim więc zdecydujecie się na zakup nieruchomości na północy zastanówcie się dwa razy. Zgodnie z prawem nie tylko możecie nie być jej właścicielem, ale także możecie spędzić w więzieniu kilka lat.


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!