fbpx

Nieoczekiwany postój

BirdLife zamieściło na swoim profilu zdjęcia nieoczekiwanych gości

Prawdopodobnie zła, burzowa pogoda zmusiła żurawie do niespodziewanej przerwy w podróży na południe. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że część z nich zatrzymało się na Cyprze w drodze z Polski.

Żuraw to duży ptak występujący na terenie Europy i Azji. Osiąga wysokość około 130 cm, a rozpiętość jego skrzydeł może sięgać 2,5 metra przy wadze 5-6 kg. Najczęściej zamieszkuje tereny podmokłe, okolice jezior i starorzeczy. W latach 50. żurawie były dość rzadkimi ptakami, teraz zadomowiły się zwłaszcza na terenach rolniczych i można je bez problemu obserwować. Jednak nie wszyscy cieszą się z rosnącej populacji żurawi w Polsce. Dla rolników żurawie, to prawdziwe utrapienie. Gdy stado składające się z 300 osobników usiądzie na polu, może zniszczyć całą oziminę.

To właśnie na przełomie września i października żurawie nawołują się zbierając w stada przed odlotem. Żerują na terenach podmokłych: bagnach, starorzeczach, torfowiskach. Na noce zlatują się tworząc duże stada liczące nawet kilka tysięcy osobników. Na Cyprze upodobały sobie Akrotiri, Larnaka Salt Lakes i Kouklia Wetlands.

Wybierzcie się je zobaczyć – może jeszcze nie odleciały…

[bar group=”810″]


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!