Jutro Niedziela Palmowa

28 marca wypada szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana Niedzielą Palmową, inaczej Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym – Wielki Tydzień.

W kalendarzu chrześcijańskim to ruchome święto i zawsze przypada na 7 dni przed Wielkanocą.

Święto zostało ustanowione na pamiątkę wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy na pięć dni przed jego ukrzyżowaniem. Zgromadzone tłumy witały go radośnie, rzucając na drogę gałązki oliwne i palmowe. Rozpoczyna okres przygotowania duchowego do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa.

Niedziela Palmowa obchodzona jest w Polsce od średniowiecza. Według obrzędów katolickich tego dnia wierni gromadzą się przed kościołem, gdzie odbywa się poświęcenie kolorowych palm a następnie uroczysta procesja do kościoła. Kapłani przyodziewają wówczas triumfalne, czerwone szaty.

W Polsce istniał kiedyś zwyczaj, iż kapłan idący na czele procesji wychodził przed kościół i trzykrotnie pukał do zamkniętych drzwi kościoła, wtedy drzwi się otwierały i kapłan z wiernymi wchodził do wnętrza kościoła, aby odprawić uroczystą liturgię. Miało to symbolizować, iż Męka Zbawiciela na krzyżu otwarła nam bramy nieba. Inne źródła przekazują, że celebrans uderzał poświęconą palmą leżący na ziemi w kościele krzyż, po czym unosił go do góry i śpiewał: „Witaj, krzyżu, nadziejo nasza!”.

Zwyczaj święcenia palm pojawił się ok. VII w. na terenach dzisiejszej Francji. Z kolei procesja wzięła swój początek z Ziemi Świętej. To właśnie Kościół w Jerozolimie starał się bardzo dokładnie powtarzać wydarzenia z życia Pana Jezusa.

Dawniej plecionki wykonywano przede wszystkim z zielonych gałązek, które miały symbolizować nadchodzące zmiany, dziś często wykorzystuje się także gałęzie bazi. Same palemki symbolizują odradzające się życie. Poza Polską, zwyczaj robienia palm przetrwał również w Niemczech i Austrii. W Wielką Sobotę palmy są palone, a ich popiół wykorzystywany jest w trakcie obchodów Środy Popielcowej w następnym roku.

Od 1986 roku zgodnie z wolą papieża Jana Pawła II, w Niedzielę Palmową obchodzony jest też Światowy Dzień Młodzieży

„Idzie Wielki Tydzień, serca nam odmienia, ciszą i powagą, pełnia zamyślenia.
Potem jest Wielkanoc, czas wielkiej radości, by nasz Pan zmartwychwstał w sercach naszych gościł.”


Z uwagi na ograniczenia związane z pandemią, tradycyjna procesja nie odbędzie się.

Polska msza w Pafos odprawiona zostanie w kościele Agia Kyriaki w Paphos .jutro o godzinie 11:00.

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from CYPR24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading