Niebezpieczny komar w Limassol

Azjatyckiego komara tygrysiego wykryto na obszarze Agios Ioannis, w gminie Limassol oraz w obszarze Apostolos Andreas w gminie Mesa Getonia.

Zdaniem burmistrza Limassol Nikosa Nicolaidisa nie należy się go obawiać gdyż na Cyprze nie ma chorób którymi mógłby zarażać.

Według pana Nicolaidisa, podczas spotkania przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, władz lokalnych i TEPAK podjęto decyzję o sposobie poinformowania opinii publicznej listownie lub sms-em oraz o utworzeniu załóg ze wszystkich zaangażowanych, które odwiedzą pomieszczenia, w których pojawiają się doniesienia o pojawieniu się tego konkretnego rodzaju komara.

Wezwał mieszkańców wszystkich gmin obszaru Limassol do opróżnienia wszelkich pojemników, skrzynek, doniczek i innych przedmiotów, które mogą zatrzymać wodę, aby zapobiec wylęganiu się i rozprzestrzenianiu tego szczególnego rodzaju komara.

Tam, gdzie będą informacje, zostaną umieszczone pułapki, aby potwierdzić obecność tych komarów i rozpocznie się proces informacyjny, natomiast wszystkie potencjalne miejsca lęgowe lęgowe komarów, zostaną wykonane spryskane preparatami owadobójczymi

Przedstawiciel baz brytyjskich powiedział, że pomimo stałego monitoringu prowadzonego przez właściwe służby, na obszarach będących ich własnością nie odnotowano komarów Aedes albopictus (komar tygrysi) i Aedes aegypti (komar egipski). Zauważył jednak, że jest to kwestia czasu i będzie zależeć od tego, jak skuteczne będzie leczenie problemu na obszarach, na których w Republice Cypryjskiej zidentyfikowano już dwa gatunki komarów.

Zwrócił też uwagę, że komary te nie potrafią latać na duże odległości, ale można je łatwo transportować np. pojazdami, natomiast łatwo przystosowują się do terenów miejskich, a ich ukąszenia, które są agresywne i dokuczliwe, są zwykle rejestrowane w ciągu dnia i w dolnych połowa ludzkiego ciała.

Dr Marlene Vasque szef grupy Ekotoksykologii w Departamencie Nauki o Środowisku i Technologii TEPAK powiedziała, że ryzyko transmisji chorób zakaźnych na Cyprze jest bardzo niskie. Jej zdaniem ​​specyficzne czarno-białe komary gryzą w ciągu dnia, zaleciła więc podstawowe środki zapobiegawcze, środki odstraszające owady a także rośliny zapobiegające zbliżaniu się owadów na dany obszar.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!