fbpx

Niebezpieczne lody

Lody waniliowe Häagen-Dazs wycofane z rynku! Jeżeli macie takie w domu – nie jedzcie!

Ministerstwo zdrowia poinformowało w niedzielę, że konkretna partia lodów Häagen-Dazs jest wycofywana z rynku, ponieważ zawiera tlenek etylenu, który jest zabroniony w UE.

Alert dotyczy tylko jednego rodzaju lodów – waniliowych w opakowaniach 460ml i 95ml oraz opakowania zbiorczego 9,5 litra.

Firma wycofuje tylko powyższe produkty i nie dotyczy żadnej innej postaci/produktu ani smaku produktów Häagen-Dazs – powiedział minister zdrowia

Konsumenci będący w posiadaniu przedmiotowych lodów powinni unikać ich spożywania i zwracać je do sklepu, w którym je zakupili.

W ciągu ostatniego roku lub dwóch odnotowano kilka przypadków żywności zawierającej tlenek etylenu, który uważany jest za rakotwórczy i jest całkowicie zabroniony w Unii Europejskiej.

Tlenek etylenu (epoksyetan) jest bezbarwnym gazem o słodkawym zapachu. Jest szeroko wykorzystywany w przemyśle chemicznym jako półprodukt do syntezy różnych związków. Również jest stosowany do gazowej sterylizacji sprzętu medycznego i materiałów opatrunkowych oraz podczas konserwacji takich przedmiotów muzealnych, jak książki, ubrania i futra.

Jego użycie jest całkowicie zabronione w przypadku produktów spożywczych.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!