Nie wiadomo jak będzie wyglądał CORONAPASS

Informacje na temat CORONAPASS zostały opublikowane po wczorajszym posiedzeniu rządu po godzinie 21:00

Nikt jeszcze nie wie jak będzie wyglądał CORONAPASS – być może będzie w formie aplikacji, w formie dokumentu papierowego, a może w formie sms’a… Nie ma żadnych informacji na ten temat. Pewne jest jedno – bedzie obowiązywał, zgodnie z opublikowanymi informacjami, od 10 do 31 maja 2021 roku. Od 1 czerwca wszystko, zgodnie z założeniami rządu, ma wrócić do normalności.


1 czerwca nie jest datą przypadkową – do końca maja Cypr zamierza zaszczepić 60% dorosłych mieszkańców wyspy.


Zgodnie z założeniami, CORONAPASS ma ułatwić życie. Niestety, niektórym z mieszkańców to życie utrudni i to bardzo. Zasady na jakich CORONAPASS ma być wydawany znacznie ograniczają jego dostępność.

Aby otrzymać CORONAPASS należy być szczepionym minimum jedną dawką szczepionki, chorować na Sars-CoV-2 w ciągu ostatnich trzech miesięcy lub posiadać aktualny, wykonywany co 72. godziny szybki test antygenowy lub PCR. Te i tylko te informacje zostały już opublikowane.

Nadal nie ma żadnych informacji na temat tego w jaki sposób dane będą aktualizowane – czy będzie to robił rząd automatycznie, czy będziemy sami to robić… To są wszystko niewiadome.

Nie jest wiadome także jak CORONAPASS będzie wyglądał – być może będzie to aplikacja, być może będzie to dokument papierowy a może będzie to potwierdzający ważność sms. Być może zwolniono nas z obowiązku wysyłania sms’ów przed wyjściem z domu natomiast pojawi się nowy obowiązek wysyłania sms’a z prośbą o przesłanie CORONAPASS. Nikt nic nie wie.,

Jak już napisaliśmy jedną z możliwości otrzymania CORONAPASS jest zaszczepienie się minimum jedną dawką szczepionki – CORONAPASS dostaniemy po trzech tygodniach od momentu jej podania. Niestety, portal szczepień ostatnimi czasy nie działa prawie wcale – we wtorek poprawnie działał 15 minut, dzisiaj pół godziny. Prawdopodobnie nikt z ministerstwa innowacji nie wziął pod uwagę faktu dużego zapotrzebowania na szczepienia dla osób w określonym wieku. Problemem jest także kontakt z lekarzami pierwszego kontaktu – ich linie telefoniczne są non stop zajęte.

Pewne są jedynie dwie rzeczy: CORONAPASS ma zaczął działać od najbliższego poniedziałku i jeżeli rząd nie wymyśli czegoś co pozwoli zachować dane osobowe jego posiadacza w tajemnicy będzie go mógł sprawdzić jedynie funkcjonariusz policji. Nikt inny nie ma prawa na informacje na temat naszego zdrowia – tak jednoznacznie powiedział Komisarz Ochrony Danych Osobowych.

Czekamy teraz, aż „mądre” głowy w cypryjskim rządzie wymyślą kolejny sposób na obejście prawa i konstytucji – prawnicy twierdzą jednoznacznie, że wprowadzenie CORONAPASS łamie prawa konstytucyjne.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading