Nie trzeba płacić opłaty cmentarnej!

Sąd wydał wyrok uznając, że obywatel nie musi płacić opłaty cmentarnej!

Z całą pewnością wyrok, który został wydany kilka dni temu ucieszy także polską diasporę na Cyprze. Już kilka lat temu, nasi czytelnicy, zwracali uwagę na fakt pobierania przez niektóre gminy specjalnych podatków „cmentarnych”.

Niektóre gminy żądają od swoich mieszkańców corocznej opłaty za „miejsce” na cmentarzu i twierdzą, że jest to obowiązkowy podatek. Innego zdania jest sąd.

Decyzja sądu uniewinniająca 78. letniego mężczyznę za odmowę płacenia podatku cmentarnego radzie Oroklini może postawić inne gminy na Cyprze w bardzo trudnej sytuacji.

Walczymy z tym od dziesięciu lat. Sprawiedliwość stała się zadość – powiedziała w Cyprus Mail Monica Sophocleous, prawniczka reprezentująca powoda.

Andreas Gregoriades, lat 78, podjął tę sprawę ponad dziesięć lat temu w 2010 roku, kiedy odmówił płacenia rocznego podatku cmentarnego w wysokości 80 euro nałożonego przez radę Oroklini, argumentując, że ma rodzinną kwaterę na cmentarzu poza granicami wioski i tam zostaną złożone jego doczesne szczątki.

W środę sąd administracyjny orzekł, że Gregoriades nie ma obowiązku wpłacania sumy na rzecz rady i powinien otrzymać zwrot kosztów procesu

Czuję, że sprawiedliwości stało się zadość. Wreszcie decyzja reprezentująca logikę i sprawiedliwość. Zajęło mi to lata i dużo determinacji – powiedział Gregoriades w rozmowie z Cyprus Mail.

Przesłanką argumentu, który pozwolił mu wygrać sprawę, jest to, że chociaż rada nazwała to podatkiem, sąd uznał, że w rzeczywistości jest to opłata. Jeśli chodzi o opłatę, implikacją jest to, że płatność musi zostać pokryta usługą

W tej sprawie sąd uznał, że opłata, której rada żąda od swoich mieszkańców, miała w rzeczywistości pokryć wydatki, które rada Oroklini zobowiązała się na zakup gruntu, na którym znajduje się cmentarz, oraz wszelkie inne wydatki towarzyszące.

Jako taki, ponieważ Gregoriades posiada własną kwaterę i nie będzie korzystał z „obsługi” cmentarza przez radę, nie ma on obowiązku zapłaty kwoty pieniężnej.

Ta decyzja zdecydowanie otworzyła puszkę Pandory dla innych gmin – powiedziała Sophocleous w Cyprus Mail. 

Wyrok nie jest prawomocny – Rada Oroklini ma 45 dni na odwołanie się od decyzji.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading