fbpx
  • Limassol 32'C ☼
  • Nicosia 36'C ☼
  • Larnaca 31'C ☼
  • Ayia Napa 30'C ☼
  • Paphos 30'C ☼
  • Limassol 32'C ☼
  • Nicosia 36'C ☼
  • Larnaca 31'C ☼
  • Ayia Napa 30'C ☼
  • Paphos 30'C ☼

Nie tak łatwo zostać Cypryjczykiem…

Cypryjskie obywatelstwo było nadawane każdemu kto o nie wystąpił – teraz to się zmieniło.

Rząd zatwierdził propozycję ministerstwa spraw wewnętrznych dotyczącą przeglądu kryteriów naturalizacji obywateli państw trzecich.

Zdaniem ministra spraw wewnętrznych Constantinosa Ioannou propozycja ma na celu przede wszystkim wzmocnienie mechanizmów kontroli inwestycji osób, które otrzymują obywatelstwo. Jednocześnie kryteria dochodowe przyznania obywatelstwa zostałyby zrewidowane w górę.

W rozmowie z dziennikarzami po posiedzeniu rządu minister powiedział, że decyzja o rewizji dotychczasowej polityki MSW, która miała na celu pobudzenie rynku nieruchomości i szerzej gospodarki.

Rewizja kryteriów przewiduje bardziej rygorystyczne parametry w zakresie wymaganych kontroli, a także określenie mechanizmów kontroli i weryfikacji dotyczących szybkiego śledzenia zezwoleń imigracyjnych dla obywateli krajów trzecich, którzy inwestują na Cyprze, powiedział Ioannou.
Zatwierdzone przez Radę Ministrów zróżnicowane kryteria przewidują, że wnioskodawca będzie zobowiązany corocznie przedstawiać dowody na to, że nadal utrzymuje początkową inwestycję i wymagany dochód określony dla siebie i swojej rodziny – wyjaśnił.
W przypadku, gdy posiadacz zezwolenia na imigrację nie dostarczy wymaganych dokumentów, zezwolenie dla niego i jego rodziny zostanie unieważnione

Wyjaśnił, że próg dla inwestycji nie ulegnie zmianie, ale zostanie ustanowiony mechanizm kontrolny w celu utrzymania tych inwestycji, przy czym zrewidowano również kryteria dochodowe. Na każdą osobę ubiegającą się o obywatelstwo dochód powinien wynosić 50 000 euro zamiast 30 000 euro, na każde małoletnie dziecko 10 000 euro zamiast 5 000 euro, a małżonków 15 000 euro.

Obywatelstwo nie będzie przyznawane z jednym zezwoleniem rodzicom, teściom i dorosłym dzieciom.

Urząd Migracyjny bardzo restrykcyjnie podchodzi także do naturalizacji obywateli Unii Europejskiej.

Otrzymujemy sygnały, że wielu Polakom odmówiono przyznania obywatelstwa Republiki Cypryjskiej z powodu niedostatecznej znajomości cypryjskiej historii czy też braku odpowiednich dochodów pozwalających na utrzymanie na wyspie.

Zdarzają się także przypadku, że urzędnicy nie potrafią w odpowiedni sposób wyjaśnić powodu odmowy przyznania obywatelstwa.

Niestety, urzędnicy nie zwracają uwagi na fakt, że sama procedura uzyskania obywatelstwa trwa wiele lat i przez ten okres czasu mogło naprawdę dużo się zmienić – mogły na przykład gwałtownie spaść dochody wnioskujących o cypryjski paszport.

Dla Polaków mieszkających na Cyprze pocieszające jest to, że polski paszport jest dużo „silniejszy” od cypryjskiego i pozwala na bezwizowe podróże do większej ilości krajów. Ważne jest także to, że siedmioletni, legalny pobyt na Cyprze pozwala w oczach urzędników na identyczne traktowanie jak osób posiadających obywatelstwo cypryjskie,

Zanim więc rozpoczniecie procedurę uzyskania obywatelstwa, bardzo dokładnie przeanalizujcie czy będzie Wam się to opłacać.


Zostaw swój komentarz:


Więcej w tym temacie:error: UWAGA: Zakaz kopiowania!

Pomyślnie zapisałeś się do newslettera

Wystąpił błąd podczas próby wysłania żądania. Proszę spróbuj ponownie.

Cypr24 wykorzysta informacje, które podasz w tym formularzu, aby być z Tobą w kontakcie i dostarczać najnowsze teksty