10% żywności jest wyrzucanej do śmieci z powodu braku zrozumienia tego co napisano
Komisja Europejska szacuje, że aż 10% z 88 milionów ton żywności marnowanej rocznie w UE ma związek z datą umieszczaną na żywności.
Jak stwierdzono w komunikacie w kontekście kampanii #Safe2EatEU, w której uczestniczy również Cypr, rozumiejąc i zwracając uwagę na różne rodzaje oznaczania dat, możemy uniknąć zatruć pokarmowych, ograniczyć marnowanie żywności, a także zaoszczędzić pieniądze.
Oznaczenie „spożyć do” odnosi się do bezpieczeństwa żywności i nazywane jest końcową datą spożycia.
Jest to wytyczna wskazująca konkretną datę, po upływie której żywność nie nadaje się już do spożycia i może wywołać chorobę. Stosuje się go do żywności łatwo psującej się mikrobiologicznie, takiej jak świeże ryby, świeże mięso, świeże sałatki i świeże produkty mleczne, które mogą powodować choroby, jeśli zostaną zjedzone po tej dacie.
Natomiast oznaczenie „Najlepiej spożyć przed” jest związane z jakością żywności i nazywane jest datą minimalnej trwałości.
Cała żywność paczkowana musi być opatrzona etykietami informacyjnymi zgodnie z prawem UE. Pod warunkiem przestrzegania instrukcji przechowywania, po upływie tego terminu żywność będzie zdatna do spożycia, może jednak nie mieć tego samego smaku i konsystencji. Po tym terminie nie ma gwarancji, że żywność będzie równie świeża, smaczna, chrupiąca itp. jak poprzednio, ale to nie sprawi, że będziesz chory. Więc niekoniecznie trzeba go jeszcze wyrzucać.
Oznaczanie daty na żywności opiera się na podstawach naukowych. Wymagana jest etykieta żywności z informacją „Najlepiej spożyć do” lub „Najlepiej spożyć przed”, aby informować konsumentów, jak długo mogą przechowywać żywność i jak ją przechowywać.
Zostaw swój komentarz: