fbpx

Nie płacimy podatków – bo nie!

Audyt wykazał 2. miliardowe zaległości w podatkach a urzędnicy nie kontrolują sytuacji

Audytor Generalny po skontrolowaniu Departamentu Podatkowego znalazł wiele błędów popełnionych przez urzędników. Wśród nich brak organizacji pracy, opóźnienia w sprawdzaniu danych, rozpatrywaniu sprzeciwów i brak osoby odpowiedzialnej za egzekwowanie opłat. W rezultacie zaległości do kasy państwowej sięgają 2 miliardów euro.

Mowa o roku 2020. 

Co tam się dzieje lub nie dzieje z podakami za rok ubiegły?

Odnotowano również poważne opóźnienie w rozpatrywaniu zastrzeżeń składanych przez podatników i firmy.

Wiele firm i przedsiębiorstw przez kilka lat nie składało zeznań podatkowych i tym także nikt się nie za bardzo przejmuje.

Brak organu odpowiedzialnego za zidentyfikownie podatników i firm, które nie deklarują wszystkich swoich dochodów, co powoduje znaczną utratę dochodów dla państwa.

Audytorzy zaapelowali też do resortu o wykorzystanie postępu technologicznego i połączenie swoich systemów z innymi służbami państwowymi w celu weryfikacji danych składanych na zeznaniach podatkowych.

W raporcie zwrócono również uwagę na to, że państwo nie zwraca przedsiębiorcom podatku VAT, co skutkuje zawyżonymi odsetkami.

Zwrócono również uwagę na nadużycia prawa o “mieszkalnictwie” przez zagranicznych inwestorów, którzy skorzystali, kupując wysokiej klasy nieruchomości, ale płacąc niewielkie kwoty podatków.

Na Cyprze obniżona stawka 5% VAT dotyczy domów o powierzchni zabudowy do 200 m2. Jednak zgodnie z dyrektywą UE państwa członkowskie muszą wprowadzić przepisy dotyczące 5% podatku VAT na domy o powierzchni do 140 metrów kwadratowych.

Ministerstwo Finansów złożyło już projekt ustawy podnoszący limit, który jest obecnie w parlamencie.

W raporcie widnieje także fakt, że wielu z pracowników sektora publicznego posiada akcje czy piastuje stanowisko dyrektora w prywatnych firmach bez uzyskania odpowiedniej licencji.

Można? Pewnie, że można…


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:

Bat na sklepy?

Uruchomiono specjalną infolinię do zgłaszania sklepów nie stosujących obniżki podatku VAT Służba Ochrony Konsumentów uruchomiła infolinię dla osób, które mogą zgłaszać firmy nieprzestrzegające obniżonego podatku

Czytaj Dalej

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!