fbpx

Nie oddzwaniajcie na nieznane numery

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Policja wydała nowe ostrzeżenie przed podejrzanymi połączeniami z zagranicy.

Po raz kolejny oszuści próbują wykorzystać naszą niewiedzę oraz fakt, że połączenia telefoniczne są w miarę tanie.

Już kilkanaście osób zgłosiło fakt nieodebranych połączeń na swoich telefonach – oszuści po raz kolejny wracają do swoich starych praktyk. Są to zarówno numery łudząco podobne do cypryjskich, jak na przykład +243220021 co w pierwszym momencie może sugerować na nieodebrane połączenie z Limassol a tak naprawdę jest to połączenie z Kongo, jak i połączenia na przykład z Wielkiej Brytanii.

Okazuje się jednak, że próba oddzwonienia na te numery spowoduje sekundowe naliczanie wysokich rachunków. Nawet w przypadku numerów ze Zjednoczonego Królestwa, połączenie z ostatnio zgłoszony numerem może się skończyć kosztami w wysokości 5£ za każde rozpoczęte 10 sekund połączenia!

Oszuści są do tego stopnia bezczelni, że dzwonią poprzez komunikatory takie jak VIBER czy WhatsApp podając się za pracowników banków i próbując wyłudzić dane kart bankowych!

Napisała do nas w tej sprawie Pani Dorota:

“Właśnie odebrałam telefon na Viberze, myślałam ze ktoś z Polski do mnie dzwoni… Okazało się że to pan ,,George Michael (z indyjskim akcentem) z BOC który łaskawie mnie informuje iż moja karta została zablokowana i oczywiście on mi pomoże odblokować. Poprosiłam o różowe po grecku i pan się rozłączył…”

Uważajcie więc na niezidentyfikowane połączenia – lepiej niech ktoś zadzwoni do Was drugi raz. Przypominamy także, że jeżeli otrzymacie telefon z banku – nikt nie będzie Was prosił o padanie danych wrażliwych (np. numeru karty czy kodu PIN) – pracownik ewentualnie zaprosi Was do oddziału na rozmowę.


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!