Nie obejrzą meczu w Larnace

Turcy cypryjscy skarżą się na dyskryminację przed meczem AEK-Fenerbahce

Turcy cypryjscy kibice, którzy kupili bilety na dzisiejszy mecz Ligi Europy pomiędzy AEK Larnaka i Fenerbahce, nie będą mogli wejść na arenę AEK, ponieważ nie mają kart kibica wydanych przez Cypryjską Organizację Sportową (Koa).

Turecko-cypryjska gazeta Kibris poinformowała, że ​​około 200 fanów Fenerbahce mieszkających na północy, którzy kupili bilety na mecz o wartości 60 euro każdy, nie zostanie wpuszczonych na stadion, nazywając to „szokującą decyzją”.

Kibris  powołał się na „Ruch na rzecz rozwiązania problemu małżeństw mieszanych”, zorganizowaną grupę, która wyjaśniła tę kwestię na swojej stronie na Facebooku.

Dowiedzieliśmy się, że Turcy cypryjscy, które nie uzyskali obywatelstwa Republiki Cypryjskiej, nie będą mogli uczestniczyć w meczu AEK Larnaca v Fenerbahce – podała grupa.
Jak długo nawet najprostsze prawa tych ludzi będą nadal bezprawnie nadużywane?
Nie wiadomo, na jakiej podstawie prawnej anulowano karty kibica tych osób, które mogły uczestniczyć w zeszłotygodniowym meczu Omonia – Manchester United. I dlaczego kryteria obywatelstwa Republiki Cypryjskiej nie były wymagane od obywateli brytyjskich, którzy mogli zobaczyć mecz.

„Wyobraź sobie, że możesz przejść przez przejście, możesz wejść do głównego wejścia na stadion, na którym odbędzie się mecz, ale nie możesz oglądać meczu” – napisała grupa, dodając, że statut UEFA zapewnia promocję piłki nożnej w całej Europie „w duchu pokoju, zrozumienia, fair play i bez jakiejkolwiek dyskryminacji”.

Prezes fanklubu Fenerbahce Toikan Ozdamar powiedział, że aby otrzymać kartę kibica, trzeba mieć ważny dowód osobisty wydany przez Cypr. Stałym mieszkańcom Cypru zezwala się również na uzyskanie karty kibica w celu uzyskania dostępu do wydarzeń sportowych.

Jednak tylko w zeszłym tygodniu widzieliśmy fanów z Wielkiej Brytanii bez karty kibica na stadionie GSP w Nikozji na meczu Omonia – Manchester United. Mieli własną sekcję wyjazdową – powiedział.
Czy władze poprosiły ich o karty kibica? Czy nie można zastosować tej samej praktyki wobec fanów Fenerbahce, umieszczając ich również w osobnym sektorze?

Później w środę Koa odpowiedział na skargi turecko-cypryjskich kibiców, wyjaśniając, że zagraniczni kibice bez cypryjskiej karty kibica mogą wejść na obiekty sportowe na oficjalne mecze i zawody tylko wtedy, gdy drużyna gości poinformuje Koa o chęci sprowadzenia zorganizowanych kibiców:

W takim przypadku zespół gości jest zobowiązany do dostarczenia listy nazwisk swoich fanów, którym zostanie przydzielony specjalny sektor w obiekcie. Odnosi się to nie tylko do meczu między Aek i Fenerbahce, ale do wszystkich europejskich meczów z udziałem drużyn cypryjskich.

„Ruch na rzecz rozwiązania problemu małżeństw mieszanych” powołał się na artykuł 45.04 UEFA dotyczący rasizmu, stwierdzający, że „organizator meczu i uczestniczące stowarzyszenia lub kluby muszą wdrożyć i stosować dziesięciopunktowy plan UEFA dotyczący rasizmu”.

Fenerbahce zatrzyma się w hotelu w Larnace, który będzie dodatkowo chroniony przez cypryjską policję. Zapowiedziano także zwiększone środki bezpieczeństwa ​​przed meczem.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading