Nie milkną echa wojny 1974 roku

Nie milkną echa wojny 1974 roku

Setki osób nadal uważane za zaginione

Zbombardowany przez siły tureckie w lipcu 1974 r. podczas inwazji na Cypr szpital psychiatryczny w Athalassa miał pod opieką pacjentów których rodziny do dziś czekają na odnalezienie ich ciał. W tym rejonie zaginęły 32 osoby. 17 osób znaleziono. 11 znaleziono w masowym grobie za kostnicą a 6 innych osób znaleziono w trzech różnych miejscach w okolicy.

Do tej pory udało się zidentyfikować 7 osób. Jedna z nich należała do społeczności Turków cypryjskich, 6 innych to kobiety i dzieci, Grecy cypryjscy. Wszystkie zidentyfikowane osoby były pacjentami szpitala psychiatrycznego.

Komitet Osób Zaginionych (CMP) działa we współpracy obu społeczności cypryjskich oraz członka mianowanego przez Sekretarza Generalnego ONZ. Na oficjalnej liście zaginionych na Cyprze w wyniku konfliktu z lat 1963-1974 znajduje się 2001 osób. Ustalenie ich losów może jeszcze potrwać dziesięć lat. Są też zaginieni, którzy na oficjalnej liście nie figurują. Na wieści o nich także czekają setki ludzi.

Na liście tej nie znalazło się jednak kilkudziesięciu innych Turków cypryjskich, ani ponad 500 grecko-cypryjskich żołnierzy, o których w większości wypadków wiadomo, że zginęli w czasie inwazji armii tureckiej latem 1974 r. Wszyscy oni są co prawda zarejestrowani w archiwach CMP, ale pod specyficzną, bo używaną tylko na Cyprze, kategorią “znanych martwych”.Skomentuj