fbpx

Nie informują o kraju pochodzenia mięsa!

Mięso importowane jest dużo tańsze od cypryjskiego – sprzedawane jest jednak jako cypryjskie

Konsument cypryjski ufa wieprzowinie cypryjskiej, która jest lepszej jakości i smaku oraz wyższej cenie niż mięso importowane, które jest tańsze. Import pochodzący z krajów, które produkują własne ziarno – cypryjscy hodowcy trzody chlewnej muszą zboża importować. 

Na Cyprze największą ilość spożywa się jako souvlaki, a według oficjalnych danych co piąty sprzedawany souvlaki jest wytwarzany z importowanej wieprzowiny.

Rzeźnicy kupują tańsze importowane mięso i sprzedają je jako cypryjskie, mimo że cypryjski przemysł trzody chlewnej boryka się z wieloma problemami od początku roku, co doprowadziło do 20% wzrostu ceny w ciągu roku, aby poradzić sobie ze zwiększonymi kosztami .

Koszty produkcji wzrosły do ​​wysokiego poziomu z powodu podaży pasz, a producenci nie otrzymują wystarczającej zapłaty za produkty, które dostarczają na rynek. I tak już tragiczną sytuację pogorszyła wojna na Ukrainie, kiedy wzrosły ceny zbóż, pasz i energii. 

Według oficjalnych danych Urzędu Statystycznego bardzo duże ilości mięsa pochodzą z Węgier i Bułgarii, a następnie z Niemiec. Chociaż mięso to trafia na rynek cypryjski po bardzo niskich cenach, cena dla konsumenta jest taka sama bez względu na to, czy kupuje on mięso importowane, czy mięso cypryjskie.

Cena hurtowa producenta wieprzowiny cypryjskiej sięga 2,80 euro za kilogram i jest porównywana z ceną mięsa z Niemiec sprzedawaną na Cyprze po 2,75 euro. Natomiast ceny mięsa z Węgier i Bułgarii według „Statystyki handlu wewnątrzunijnego i handlu z krajami trzecimi (wg towaru i kraju) styczeń-czerwiec. 2022” opublikowane przez Służbę Statystyczną wynoszą odpowiednio 1,95 i 2,06 euro za kilogram. Oznacza to, że wieprzowina węgierska i bułgarska jest dużo tańsza niż wieprzowina cypryjska i importowana z Niemiec.

Okazuje się jednak, że cena u rzeźników jest identyczna i za kilogram mięsa trzeba średnio zapłacić 5,30 euro.

Odsetek importu wieprzowiny odpowiada 17% importu cypryjskiego. W czerwcu tego roku ubój świń na Cyprze wyniósł 3259000 kilogramów a całkowity import wyniósł 556888 kilogramów mięsa.

Zgodnie z przepisami europejskimi kraj pochodzenia lub miejsce pochodzenia mięsa musi być wskazane w punkcie sprzedaży, którym jest rzeźnik, na wieprzowinie świeżej i mrożonej. 

Jak twierdzi prezes Związku Hodowców Trzody Chlewnej Petros Kailas, żaden punkt sprzedaży nie wspomina o dostępności mięsa z Węgier czy Bułgarii. Fakt ten jest wykorzystywany przez niektórych, którzy sprzedają przywożony produkt jako cypryjski, oszukując w ten sposób konsumentów. 

Prezes Związku Hodowców Trzody Chlewnej Petros Kailas wezwał rzeźników do wskazania w punkcie sprzedaży kraju pochodzenia mięsa. 

Rzeźnicy unikają informowania klientów o pochodzeniu wieprzowiny – powiedział. 

Jego zdaniem najświeższym i najlepszej jakości mięsem dostępnym na rynku jest wieprzowina cypryjska. 

Handlarze wieprzowiny nie zgadzają się z twierdzeniami Kallasa. Ich zdaniem wieprzowina jest importowana na Cypr po 2,80€ za kilogram ze skórą, a następnie sprzedawana jest po wstępnej obróbce rzeźnikom po 3,30€.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!