Nie dajcie się nabrać!

Nie powinno być różnicy w cenie towaru czy usługi przy płatności kartą i gotówką

Coraz więcej handlowców próbuje wymusić na konsumentach dodatkowe, niewielkie opłaty za dokonywanie płatności kartą płatniczą lub kredytową. Teoretycznie są to bardzo niewielkie opłaty – są one jednak całkowicie nielegalne!

Jeśli sprzedawca zdecyduje się nałożyć dodatkową opłatę z powodu płatności kartą, musi koniecznie wykazać w widocznym miejscu w sklepie, że kupujący zostanie obciążony dodatkową kwotą. Ta właśnie kwota powinna być również widoczna na paragonie sprzedaży!poinformowało Stowarzyszenie Konsumentów

Od każdej transakcji kartą płatniczą handlowcy płacą prowizję. Jest ona w bardzo różnej wysokości, jednak w większości przypadków jest to maksymalnie 1%. Handlowcy za wszelką cenę próbują przerzucić tą opłatę na konsumentów, jednak jak podkreśla Stowarzyszenie Konsumentów jest to działalność całkowicie niezgodna z prawem.

Pamiętajcie – kwota na paragonie powinna być taka sama jak na potwierdzeniu płatności kartą płatniczą. Jeżeli te kwoty się różnią mamy pełne prawo złożyć reklamację w banku. W tym wypadku grozi handlowcom nawet zabranie terminala do płatności kartami!

Podobnie jest zresztą z ustalaniem minimalnych płatności. W niektórych sklepach sprzedawcy zezwalają na płatność kartą po przekroczeniu określonego progu sprzedaży (np. „płatność kartą powyżej 10€”). Jest to także całkowicie niezgodne z umowami, które handlowcy zawierają z operatorami terminali płatniczych. W tym przypadku także sprzedawcy grozi rozwiązanie umowy na użytkowanie terminala płatniczego.

[bar id=”25995″]


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading