Nie będzie spotkania na temat Cypru

Przywódca północy odmówił trójstronnego spotkania z Prezydentem Cypru i wysłannikiem ONZ

Przywódca Turków cypryjskich Ersin Tatar oświadczył, że odrzuca propozycję ONZ sugerującą trójstronne spotkanie z wysłanniczką sekretarza generalnego ONZ Marią Angelą Holguin i prezydentem Nikosem Christodoulidesem.

Według Kibris Postasi Tatar oświadczył: „Holguin zaproponował spotkanie trójstronne. Jednak odrzuciliśmy to.”

Lider Tureckiej Partii Republikańskiej (CTP) Tufan Erhurman ostro skrytykował rozwój wydarzeń, twierdząc, że nie leży to w interesie Turków cypryjskich.

Spotkanie trójstronne nie oznacza rozpoczęcia negocjacji. Dopóki będzie to spotkanie trójstronne, oczywiste jest, że spotkanie to odbędzie się z udziałem obu przywódców pod auspicjami ONZ.
Dlatego też nie ma problemu z równym statusem międzynarodowym. Dlaczego więc pan Tatar odmawia takiego spotkania ?

Holguin wcześniej tego dnia odbyła osobne spotkania z Christodoulidesem i Tatarem w ramach nowej rundy rozmów w ramach swojej trzeciej oficjalnej wizyty na Cyprze.

Mam nadzieję, że przywódcy zobaczą wsparcie społeczności międzynarodowej i zrobią wszystko, aby posunąć się do przodu – powiedział Holguin.

Podczas spotkania z Tatarem przywódca Turków cypryjskich ponownie potwierdził swoje poparcie dla rozwiązania dwupaństwowego.

Tylko po potwierdzeniu suwerennej równości i równego statusu międzynarodowego strony Turków cypryjskich negocjacje będą mogły wrócić na stół.

Erhurman dodał, że „naród Turków cypryjskich wielokrotnie wyrażał wolę rozwiązania w oparciu o dwustrefową, dwuwspólnotową federację opartą na równości politycznej, której suwerenność będzie w równym stopniu pochodzić od obu społeczności”.

Prezydent Nikos Christodoulides powiedział, że „nie może zrozumieć”, dlaczego przywódca Turków cypryjskich Ersin Tatar odrzucił szansę trójstronnego spotkania ze sobą i wysłanniczką ONZ Marią Angelą Holguin.

Jeśli nie będziemy rozmawiać, jak sprawdzimy, czy istnieje perspektywa rozwiązania problemu cypryjskiego? Nie mogę zrozumieć, dlaczego ktokolwiek nie miałby po prostu chcieć porozmawiać, ale powtórzę, że nie chcę przesądzać rozwoju wydarzeń ze względu na szacunek dla pracy Holguina i wszystkich, którzy próbują nam pomóc w tych wysiłkach


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading