SeoHost.pl

Nie będzie polskich mszy w Nikozji?

Niestety sprawdziły się nasze przewidywania i wraz z wyjazdem Ojca Jerzego Kraja z Cypru ograniczone zostaną polskie msze w Nikozji.

Wczoraj otrzymaliśmy informację o zawieszeniu regularnych polskich mszy w kościele w Nikozji.

Jak wynika z przesłanego nam komunikatu, na decyzję złożyło się kilka czynników, z najważniejszych, na pierwszym miejscu wymieniono frekwencję. W komunikacie napisano:

Ze smutkiem zaobserwowaliśmy znaczący jej spadek. Na początku gromadziło się do kilkudziesięciu wiernych i nie mamy na uwadze „święcenia potraw” kiedy to świątynia wypełnia się wiernymi po brzegi. Jednak w miarę upływu czasu liczba wiernych spadała do kilkunastu aż w ostatnim roku do zaledwie kilku w tym i 3 osoby związane z przygotowaniami do Mszy).

Oczywiście na decyzję miał także wpływ wyjazd o. Jerzego Kraja do Jerozolimy (pisaliśmy już o tym wcześniej) – ogromna część jego obowiązków spadła na o.Zacheusza a więc, co jest oczywiste, zmniejszył się znacznie i jego czas poświęcany wyłącznie na sprawy polskie.

Zdecydowano jednak, że nadal będą odprawiane msze w języku polskim z okazji ważnych rocznic i dat dla Polaków i Polski.

Na rok 2022/2023 w Nikozji zaplanowano msze w języku polskim:

  • 5. listopada 2022 (godz.16.00) Msza Święta w intencji naszych zmarłych wraz z „wspominkami” z okazji Wszystkich świętych i Dnia zmarłych
  • 7. stycznia 2023 (godz.16.00) Msza Św. wraz z kolędowaniem w intencji Wspólnoty o zdrowie i pomyślność w nowym 2023 roku.
  • 4. marca 2023 (godz.16.00) z okazji „Dnia kobiet” za ich pomyślność.
  • 5. maja 2023 (godz.16.00) uroczysta Msza Św. w intencji Polski i Polonii.

W komunikacie podkreślono, że Msze Święte w języku polskim nadal będą odbywały się w pozostałych miastach na Cyprze – szczegóły znajdują się na naszej stronie tutaj.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!