Nie będzie obniżki podatku od paliw

Media sugerują, że rząd utrzyma zerową stawkę VAT na mięso i warzywa, ale przywróci podatek na paliwa.

Propozycja Ministra Finansów Makisa Keravnosa, którą w najbliższą środę przedstawi Radzie Ministrów, przewiduje wydłużenie do czerwca przyszłego roku dotacji na energię elektryczną dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, a także utrzymanie zerowej stawki VAT na mięso i warzywa.

Wątpliwe jest jednak, czy obniżka akcyzy na paliwa zostanie przedłużona.

Środek ten wygasa 3 marca, a instrukcje Komisji Europejskiej dla Ministerstwa Finansów, jak informuje StockWatch, są takie, że słuszne byłoby, gdyby rząd cypryjski zaprzestał horyzontalnych dotacji państwowych i ograniczył się wyłącznie do ukierunkowanych środków skierowanych do ludności z jego najsłabszych grup społecznych .

Ministerstwo Finansów jest prawdopodobnie nastawione na utrzymanie specjalnej taryfy 08, do której należą wrażliwi konsumenci EAC.

Ministerstwo Finansów rozważa jednak utrzymanie do czerwca przyszłego roku zerowej stawki VAT na mięso i warzywa. Środek ten, na podstawie decyzji Rady Ministrów z października ubiegłego roku, wygasa z końcem kwietnia.

Makis Keravnos w swoich wczorajszych wypowiedziach , powstrzymując się od otwierania dokumentów dotyczących ostatecznych zamierzeń rządu, zadbał o podkreślenie, że dotacje na energię elektryczną będą ukierunkowane i eskalowane, powołując się na odpowiednie rekomendacje Brukseli. Ponadto zalecenia technokratów Ministerstwa Finansów, którzy opracowują i kosztują odpowiednie ulgi, nie wydają się sprzyjać utrzymaniu obniżonej akcyzy na paliwo.

Powodem jest fakt, że międzynarodowa cena ropy naftowej w czerwcu 2022 r., kiedy rząd za namową UE podjął decyzję o pierwszym pakiecie środków pomocowych, wynosiła 120 dolarów za baryłkę. Od tego czasu utrzymuje się tendencja spadkowa. W minionym tygodniu cena ropy naftowej na rynkach międzynarodowych zamknęła się na poziomie 82,93 dolara za baryłkę.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading